Český ráj - ubytování, dovolená

 

Český ráj je vžité lidové označení pro oblast ve středním Pojizeří, asi padesát kilometrů severovýchodně od Prahy. Oblast je vymezena obcemi Dolní Bousov, Sobotka, Kopidlno, Jičín, Nová Paka, Semily, Železný Brod, Hodkovice nad Mohelkou, Mnichovo Hradiště a Mladá Boleslav.

 

Malebná a mimořádně členitá krajina Českého ráje je místem výskytu řady chráněných rostlin a živočichů a oblastí unikátních skalních měst. Z těchto důvodů byla na tomto území vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj a později jí byl přidělen i status Geopark UNESCO.

 

Oblast Českého ráje náleží k povodí Jizery. Je odvodňována jejími přítoky Klenicí, Žehrovkou, Libuňkou a Kněžmostkou. Největší území odvodňuje Žehrovka, která na této lokalitě také pramení.

 


Geomorfologie

 

Převážná část oblasti Český ráj leží v Jičínské pahorkatině, která je součástí České Vysočiny – Severočeské tabule. Část území se rozprostírá na Ještědsko – kozákovském hřbetu, který geomorfologicky náleží ke krkonošské oblasti.

 

Ze severu je oblast Českého ráje ohraničena Krkonošemi a Jizerskými horami, na východě přechází v Podkrkonoší.

 

Český ráj je geomorfologicky velmi pestrou oblastí - najdeme zde vrchoviny, pahorkatiny i kotliny. Zcela unikátní jsou jednoznačně pískovcová skalní města.

 

 

Český ráj v číslech

 

CHKO Český ráj zaujímá plochu 181,5 km2.

 

Nejvýše položeným bodem je vrchol Kozákova (744 m n. m.), místem s nejnižší nadmořskou výškou je oblast kolem rybníka Žabakor (236 m n. m.).

 

Podnebí a počasí

 

V kontextu klimatických poměrů v naší republice řadíme většinu území Českého ráje do mírně teplé klimatické oblasti.

 

Proměnlivost teploty vzduchu denní, měsíční a roční je poměrně velká. Nad 30 °C se teploty šplhají od května do září. Zima trvá od začátku prosince do konce února.

 

Nejvíce srážek spadne během léta, od června do srpna, nejméně v únoru a březnu. Avšak v jednotlivých letech jsou i v ročním průběhu úhrny srážek značně nevyrovnané.

 

Větrné poměry jsou též dosti proměnlivé.

 

 

Příroda a krajina

 

Z rostlin a živočichů jsou nejvíce zastoupeni druhy skalních měst a mokřadů a dále některé horské a teplomilné druhy. Český ráj je místem výskytu netopýrů, výra velkého, rorýsů,  volavek, raků, muflonů a srn.

 

Kromě živé přírody jsou v rámci CHKO Český ráj chráněna také unikátní skalní města a některé další lokality.

 

 

Dovolená a volný čas, zajímavá místa

 

Nejoblíbenější aktivitou na území Českého ráje je pěší turistika a cykloturistika. V létě jsou k dispozici linky turistických autobusů, které mají zastávky poblíž nejatraktivnějších míst a které přepravují i jízdní kola. Je však nutno počítat s tím, že do některých lokalit CHKO je povolen vstup pouze pěšky (např. skalní města).

 

 

Hlavním turistickým lákadlem oblasti Český ráj jsou skalní města. Mezi nejatraktivnější a nejznámější patří:

 

 • Prachovské skály

Nachází se  asi 10 km severozápadně od města Jičín. Pískovcové útvary jsou rozprostřeny na ploše 262 ha. Skalní věže dosahují výšky až 40 m.

 

 • Hruboskalsko

Nachází se  asi 5 km jihovýchodně od města Turnov. Některé skalní věže dosahují výšky až 90 metrů. Působivé jsou také hruboskalské rokle a soutěsky. V jedné ze soutěsek se nachází skalní dutina a reliéf vytesaný do pískovce známé jako Adamovo lože (asi 300 m severně od zámku Hrubá Skála).

 

 • Skalní město Chléviště, Besedické skalní město, skalní město Kalich

Tato tři skalní města se nachází na vrchu Sokol poblíž obce Besedice.

Největší z nich je Chléviště. Jeho skalní věže dosahují výšky přes 20 m. Uvnitř skalního města je labyrint tvořený průchody ze zřícených skalních bloků, soutěskami a puklinovými jeskyněmi a slujemi.

 

 • Maloskalsko

Nachází se nad letoviskem Malá Skála. Pískovcový Vranovský hřeben, který se zvedá a táhne od Jizery směrem na západ ke skalnímu hradu Frýdštejn. Na hřebenu stojí zřícenina gotického hradu Vranov z 16. stol. Hradiště je průchozí po můstcích a schodištích, po kterých se lze dostat na vrchol ke kříži stojícího asi 130 metrů na hladinou řeky Jizery.

 

 • Klokočské skály

Na této lokalitě se nachází mj. upravená skalní rozsedlina Klokočské průchody s kamennými schody táhnoucími se v délce 70 m, které stoupají podél skalních stěn vysokých až 20 m. Dále zde najdeme skalní stěnu dlouhou 2 km a zbytky radu Rotštejn se vstupní skalní branou. Na Klokočské skály navazuje menší skalní město Betlémské skály.

 

Skalní města Českého ráje jsou rájem horolezců. S ohledem na ochranu krajiny je však lezení povoleno pouze registrovaným horolezcům, případně pod vedením akreditovaných instruktorů.

 

 

V Klokočských a Betlémských skalách vzniklo na ploše 2,1 km2 v křemenných pískovcích asi 300 jeskyní. Další jeskyně jsou roztroušeny prakticky po celé oblasti Českého ráje. Mezi nejznámější a přístupné jeskyně patří např.:

 

 • Bozkovské dolomitové jeskyně

Svojí délkou 1050 m patří k nejrozsáhlejším zpřístupněným jeskynním systémům na severovýchodě Čech. Jeskyně má krápníkovou a sintrovou výzdobu. Nejhlubší části jsou zatopeny vodou a vytváří malá jezírka, ale i největší podzemní jezero v Čechách. Pro veřejnost jsou jeskyně přístupné formou prohlídek s průvodcem.

 

 • Postojna – tzv. Amerika

Nachází se v Klokočských skalách. Vchod do jeskyně je pár metrů od značené cesty z Turnova na Rotštejn. Vchod do jeskyně je užší, ale ústí do síně o rozměrech 18x16 m. Z ní pokračuje jeskyně chodbami o celkové délce asi 75 metrů.

 

 • Bartošova pec

Pseudokrasová jeskyně je součástí Přírodní památky Bartošova pec – Ondříkovické propadání. Jeskyně se nachází asi 3 km severním směrem od města Turnov, v údolí Vazoveckého potoka. Jedná se o vývěrovou jeskyni – 30 m dlouhou puklinovou chodbu zaplavenou vodou. Údolím Vazoveckého potoka lze dojít také na samotu Slapy, kde se nachází staroslovanské hradiště a několik bývalých mlýnů.

 

 

Turisty je vyhledáván také nejvyšší vrch Českého ráje – Kozákov (744 m n.m.).

 

 • Kozákov je čedičový vrch a je nalezištěm drahých kamenů, např. křišťálu, záhnědy, achátu, ametystu, jaspisu ad. Jihozápadní svah je chráněn jako Národní přírodní památka Kozákov.

 

 • Jeho vrchol je příhodným startovním místem pro paragliding.

 

 

Kulisy skal Českého ráje dotváří mj. i skalní hrady a zříceniny. Jeden z mála zbývajících středověkých hradů u nás – gotický hrad Kost – se nachází právě v oblasti Českého ráje.

 

Kromě něj lze na území tohoto mikroregionu nalézt několik zřícenin skalních středověkých hradů. Nejznámějšími jsou např.:

 

 • Trosky

Zřícenina hradu Trosky je symbolem celé oblasti. Hradní vrch se nachází v nadmořské výšce 488 m, mezi městy Jičín a Turnov, obranné věže byly postaveny na dvou čedičových vyvřelinách.

 

 • Drábské světničky

Pozůstatky skalního hradu - asi 20 místností vytesaných do izolovaných pískovcových bloků o výšce zhruba 15 metrů a zbytky chodeb. Nachází se zhruba 4 km severovýchodně od města Mnichovo Hradiště. Jeden z nejznámějších a turisticky nejpřitažlivějších skalních hradů.

 

 • Valečov

Poměrně rozsáhlé pozůstatky jednoho z šesti středověkých skalních hradů v oblasti Příhrazské vrchoviny. Nachází se u obce Boseň nedaleko města Mnichovo Hradiště.

 

 • Valdštejn

Zřícenina jednoho z nejstarších hradů v oblasti, pocházejícího z 13. stol. Nachází se poblíž města Turnov.

 

 

Kdo dává přednost prohlídce zámku, může v oblasti Českého ráje navštívit např. zámky:

 

 • Hrubý Rohozec – národní kulturní památka, v Turnově v městské čtvrti Hrubý Rohozec
 • Mnichovo Hradiště
 • Sychrov – asi 6 km severozápadně od Turnova

 

 

Malebná zákoutí v Českém ráji tvoří také řeka Jizera a její přítoky. Na nich se nachází řada rybníkových soustav. Nejznámější jsou rybníky v údolích pod Troskami. Většina břehů je tvořena pískovcovými skálami. Jedná se o rybníky:

 

 • Věžák - Věžický rybník
 • Nebák
 • Krčák
 • Vidlák
 • Rokytnický
 • Dolský
 • Hrůdka 
 • Podsemín

 

 

Koupání je možné např. na rybnících:

 

 • Drhlenský rybník - asi 7 km jihovýchodně od Mnichova Hradiště
 • Jinolických rybnících - tři rybníky asi 5 km od Jičína - Oborský rybník, rybník Němeček a rybník Vražda,
 • Komárovský rybník – u Nové Vsi v rekreační oblasti Branžež
 • Rybník Marešák – u obce Lužany

 

 

Vodáci si mohou na raftech nebo kánoích sjet řeku Jizeru, a to v úseku od Malé Skály do Turnova.

 

V lokalitě Malá skála je velké lanové centrum Žlutá Plovárna.

 

Přírodu Českého ráje a okolí si můžete vychutnat z ptačí perspektivy, z některé z rozhleden či upravených vyhlídek, kterých je zde celá řada. Mezi ně patří např.:

 

 • Rozhledna na Kozákově – stojí na vrcholu nejvyššího vrchu Českého ráje v nadmořské výšce 744 m. Na vyhlídkovou plošinu vede 120 schodů. Rozhledna poskytuje kruhový výhled nejen na Český ráj, ale za pěkného počasí také na Krkonoše, Orlické hory, Jizerské hory, Lužické hory ad.

 

 • Vrch Mužský (463 m n. m.) – nachází se v jihozápadní části Českého ráje. Z tohoto čedičového vrchu je taktéž  jedinečný kruhový rozhled po kraji.

 

 • Vrch Zebín – nachází se asi 2 km od Jičína. Na vrcholu stojí kaplička sv. Máří Magdaleny a je odtud pěkný pohled na Jičínsko.

 

 • Rozhledna Milohlídka – Čeřovka – na severním okraji Jičína. Rozhledna je vysoká 8 m a na vyhlídkovou plošinu vede 60 schodů. Naskýtá se odtud pěkný pohled hlavně na Jičín a okolí.

 

 • Rozhledna Dubecko – v Mírové pod Kozákovem – rozhledna je z r. 2001. Vyhlídková plošina je ve výšce 33 m s je z ní kruhový rozhled na Kozákov, Trosky, Klokočské skály, Jizerské hory i Krkonoše.

 

 • Rozhledna Kopanina – jedna z prvních rozhleden stojí nedaleko obce Frýdštejn, asi 3 km od Malé Skály, na vrchu Kopanina v nadmořské výšce 657 m. Postavena byla v r. 1894, je 18 m vysoká a nabízí kruhový rozhled do okolí – na Mnichovo Hradiště, Přední Žalý, Bezděz a Ralsko. 

 

 • Skalní vyhlídka Hlavatice – izolovaná pískovcová skála, která se nachází na severním okraji Hruboskalské plošiny, asi 2 km od Turnova. Vyhlídka na skále je v nadmořské výšce 380 m a vede na ni 36 železných točitých schodů.

 

 

Kdo chce vyrazit za kulturními a historickými památkami, tomu doporučujeme k návštěvě některé z těchto měst:

 

 • Turnov
 • Jičín
 • Mladá Boleslav
 • Železný Brod
 • Rovensko pod Troskami
 • Sobotka
 • Semily
 • Lomnice nad Popelkou

Další zajímavosti a články

 • O původu slova „chalupa“ - O původu slova „chalupa“   Pokud chceme pátrat po původu výrazu „chalupa“, nepůjde to bez toho, aniž bychom se podívaly na závěry etymologů. Etymologie je lingvistický obor, který zkoumá původ a vývoj slov. K získání informací o tom, kdy se které slovo v jazyce objev...
 • S jarem 2013 přišly nižší ceny žádané při prodeji a hned poptávka vzrostla - S nižšími cenami chat a chalup, které i proti loňsku dále přes zimu klesly až o 10% se zvedla vlna zájmu o ně a prodeje jsou vyšší o 10-20% oproti minulému jaru. Poptávka se koncentruje do obvyklých rekreačních lokalit, ať už jde o střední a jižní Čechy, jižní Moravu, neb...
 • Jaká kamna na chalupu? - Kamna kachlová vs. krbová   Rozhodnout se mezi pořízením kachlových kamen, krbu nebo krbových kamen není zdaleka jen otázkou vkusu a estetického hlediska. Důležité aspekty, které je třeba vzít při volbě lokálního topidla v úvahu jsou specifika stavení, jako např. použitý...
 • Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí? - Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí?   Nářadí, které budete potřebovat k vyčištění komína, prodávají v železářstvích či hobby-marketech, samozřejmě u specializovaných firem a sehnat ho můžete i přes internet. Tisícikoruna by vám měla stačit.  ...
 • Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři. - Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři.   Vyhláška č. 91/2010 Sb. určuje pro majitele chat a chalup povinnosti ohledně revizí a čištění komínů, a to následovně.   Při uvedení nového komínu do provozu a při rekonstrukci či opravě komína musí b...
 • Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. - Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. Po dobu vaší nepřítomnosti hrozí vašemu domu, firmě, chalupě či chatě mnoho nebezpečí. Zvláště v případě sporadicky obývaných nemovitostí to může být skutečně problém. Během vaší nepřítomnosti se do dom...
 • Přenosná topidla - Přenosná topidla   Žádná celoročně navštěvovaná chalupa či chata se neobejde bez takových kamen, která dokáží interiér pořádně vytopit. Praktické je ale mít na chalupě či chatě také některé z přenosných topidel, abychom si mohli rychle zavlažit vzduch, než se poř...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III.  Nejlepší ochranou chalupy před vniknutím cizích osob je instalovat kromě bezpečnostních prvků znesnadňujících násilné proniknutí dovnitř chalupy také vhodný elektronický bezpečnostní systém. Takový systém může ...
 • Kdo dnes kupuje chaty a chalupy? - Zajímavý průzkum provedla Hypoteční banka. Z jí poskytnutých hypoték si udělala analýzu a identifikovala skupiny, které si dnes kupují rekreační nemovitosti. A zjistilazajímavá fakta. Totiž, že chaty a chalupy nejsou jen doménů důchodců. Dnešní kupující chat a chalup vypada...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II.   Zhruba v polovině případů vloupání do domů a chalup evidovaných policií dochází ke vniknutí cizích osob do objektu dveřmi. Chcete-li eliminovat riziko vloupání do domu, pak je třeba v první řadě zajistit vstupní d...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání   Riziko vloupání do jakéhokoli domu lze snížit především vhodným zabezpečením samotného domu a dále ošetřením chování a činností obyvatel domu. Pokud chceme riziko vloupání eliminovat, pak je třeba se zamyslet nad „...
 • Jak se bránit zlodějům - Jak se bránit zlodějům Podle policejních statistik představují vloupání do rekreačních objektů asi 4 % z celkové kriminality v České republice. To je asi o 0,5 % více, než v případě trvale obývaných objektů. Když vezmeme v úvahu, že v tomto podílu je zohledněna vešk...
 • Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? - Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? S jarem začíná rovněž sezóna chatařů a chalupářů a rovněž zájemců o pořízení tohoto typu nemovitosti. Pro její koupi existuje mnoho důvodů. My se na to nyní podíváme z ekonomického hlediska. Vyplatí se v současné dob...
 • Krimi zprávy: zlodějské statistiky - Krimi zprávy: zlodějské statistiky Protože chaty a chalupu jsou často na nějakou dobu opuštěné svými vlastníky, kteří trvale žijí a bydlí v jiném místě, lákají tyto objekty lapky a jiné živly, kteří se rádi přižuvují na dobrém bydle někoho jiného. Účelem článku ...
 • Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději - Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději Tak jako každý rok s jarem se do chat a chalup také navracejí zloději. I policie monitoruje chatařské, chalupářské a zahrádkářské osady a kolonie neboť lupiči začínají mít žně. A nekrade se jen "železný šrot", který je p...
 • Jednoduchý přístup k prodeji chaty a chalupy II. - Tímto článkem volně navazujeme na článek Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy Obvykle jednoduchým způsobem prodeje je prodej nemovitosti přes realitní kancelář. Pokud dobře zvolíte, nemusíte se již o nic starat a pouze děláte rozhodnutí a podepisujete. Je vša...
 • Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy. - Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy I. Zde popíšeme jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy přes realitní kancelář. Pokud chcete bezrealitky pak doporučujeme server www.vlastnici.cz. Těmito úskalími, která každý nákup nebo prodej chaty či chal...
 • Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží - Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží. S novelou zákona o odpadech, kterou nyní podepsal prezident Klaus se chatařům a chalupářům opět nepatrně prodraží jejich chata, apartmán a nebo chalupa. Po nedávném zvýšení daně z nem...
 • Rozsudek: pokud vlastníte chatu či chalupu, pak to není důvod k výpovědi z pronájmu bytu - Říjen 2011. Pok si pořídíte nebo vlastníte chatu či chalupu k rekreačním účelům, pak to nově podle rozsudku Nejvyššího soudu (NS) není důvodem pro výpověď z (pronájmu) nájmu bytu. V poslední době se totiž (podle Sdružení nájemníků ČR) začaly množit případy, kdy ...
 • Vývoj v prodejích chat a chalup v první polovině roku 2011 - Po prudkém propadu v zájmu o chaty a chalupy v posledních krizových letech se dá říci, že se v letošním prvním pololetí zájem stabilizoval. Nicméně ceny chat a chalup, klesaly o něco více než jiných typů nemovitostí, jako např. bytů a klesly v některých lokalitách i o v...
 • Koupi chaty a chalupy lze financovat hypotékou. - Jak na koupi chaty a chalupy pomocí hypotéky   Pokud si chcete pořídit chatu či chalupu, ale nemáte v hotovosti dostatek finančních prostředků, můžete si požádat o hypotéku. Hypotéky na rekreační objekty poskytují všechny významné banky. Získat ji však můžete pouze na p...
 • Pojištění chaty a chalupy a dalších objektů sloužících k individuální rekreaci - Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti lze sjednat i pro rekreační objekty, tedy chaty, chalupy, rekreační domky, včetně stavebních součástí.   V rámci pojištění chaty a chalupy a jiné rekreační nemovitosti je možné pojistit také vedlejší stavby na stejném poz...
 • Kolik lze vydělat pronájmem chaty či chalupy? - Částka, kterou pronájmem chaty a chalupy můžete vydělat, záleží na mnoha aspektech. Ale pro příklad, čtyřlůžkovou chatu ve standardu v Podkrkonoší je možné pronajmout za 800 až 900 korun na noc. Stejně velký objekt vybavený barevnou televizí, bazénem a garáží pro hosty v...
 • Chaty a chalupy ve Skandinávii lákají stále více Čechů - Jak je to s chatařením a chalupařením na severu Evropy? V posledních letech přibývá Čechů, kteří chtějí svoji dovolenou prožít „trochu jinak“ a vydávají se proto okusit jedinečnou atmosféru Skandinávie a jejích chat a chalup v místním stylu. Norsko, Švédsko, Dánsko a...
 • V počtu rekreačních objektů na obyvatele nás předčí Skandinávci. Zařiďte si dovolenou na chalupě tam. - Chataření či chalupaření považují Češi za ryze český fenomén. Co do vztahu Čechů ke svým druhým domovům, jak jsou chaty a chalupy nazývány, a činnostem s chatařením spojeným tomu tak skutečně je.   Co do počtu rekreačních objektů na obyvatele však nejsme první. Př...
 • Týdenní pronájem chaty, chalupy, domku v cizině lze pořídit za 10 tisíc korun - I v cizině může být pronájem chaty a nebo chalupy levný.. Ne každý chce svoji dovolenou trávit v hotelu nebo v kempu. Lidé stále více vyhledávají i o svých zahraničních dovolených skutečné soukromí, které jim může poskytnout pronajatý domek či vila u moře, chata, chalup...
 • Jak ochránit chatu či chalupu před myšmi? - Jak řešit návštěvu hlodavců na chatě a chalupě? Myši se do chat či chalup stěhují především za jídlem. Ačkoli jejich přirozenou potravou jsou zrna, přednost dávají potravě, která není určená pro ně, nejlépe tučným věcem jako jsou sýry a uzeniny, ale v podstatě se...
 • Pronájem chaty a nebo chalupy na týden, pořídí rodina i za 3 tisíce korun - Na chatu a nebo chalupu v Čechách za tři tisíce? Žádný problém! Dovolená na pronajaté chatě nebo chalupě je dobrým kompromisem mezi stanováním v kempu a pobytem v hotelu či penzionu. Týká se to jak ceny, tak komfortu. Zcela obvyklá cena, kterou za pronájem zaplatíte, pokud s...
 • Chaty a chalupy jsou mezi Čechy stále v kurzu. - S příchodem jara začíná v Čechách chatařská sezóna, která trvá až do podzimu. Také Velikonoce jsou u nás spíše zahájením chatařské sezóny, nežli křesťanskými svátky. Podle pátečních kolon na výpadovkách velkých měst a prázdných parkovišť na sídlištích by se...
 • Pronájem chaty či chalupy – levná varianta pro vaši dovolenou. - Pokud nechcete za dovolenou utratit zbytečně moc peněz, pouvažujte o pronájmu chaty a chalupy v tuzemsku i v zahraničí. Za týdenní pronájem chaty či chalupy vydá čtyřčlenná rodina dohromady tolik, kolik zaplatí za levný týdenní pobyt u moře jediná osoba.   Menší komfort v...
 • Chataření a chalupaření v Česku zůstává v rostoucí oblibě - Pro téměř čtyřicet procent ekonomicky aktivních Čechů je chata či chalupa synonymem pro volný víkend či dovolenou. Hned po Švédech jsou Češi druhým národem na světě v počtu chat na obyvatele. Každý pátý obytný dům slouží pro rekreační účely. A jak se zdá, navzdory ...
 • Nevyužitá chata či chalupa na sebe může vydělat pronájmem. - Trávení volného času na chatě či chalupě je stále v kurzu.   Češi jsou národem chatařů a chalupářů, to je všeobecně známo. Češi jsou dokonce druzí na světě v počtu chat na obyvatele, hned po Švédech. Chataření a chalupaření, jak se zdá, v Česku nevymizí.   ...
 • Čechy láká dovolená v tuzemsku na chatách a chalupách - Zájem Čechů strávit  svoji dovolenou v tuzemsku na chatě a nebo chalupě je patrný i v letošním roce 2011. Pokles zájmu o zahraniční výjezdy je ovlivněn především narůstajícími obavami ze snižování disponibilních příjmů rodiny při současném růstu životních náklad...
 • Interiér v „chalupářském či chatařském“ stylu - Slovo cottage jak se tomuto slovu říká světově, je anglického původu a v překladu znamená chata nebo chalupa. Ve spojení s interiérem tedy znamená chalupářský, venkovský. Interiér ve stylu chalupářském - cottage tedy vyzařuje uvolněnou atmosféru rekreace. Odráží se v ně...
 • Nejčastější problémy, které je potřeba po zimě na chatě či chalupě vyřešit. - Zima vždy napáchá na rekreačním objektu ať už chatě nebo chalupě nějaké škody, které je potřeba odstranit. Otázkou pak je, zda si s problémem poradíte sami, nebo zda bude lepší obrátit se na odborníka. Kutilství k chalupaření či chataření bezesporu patří, ale vždy do...
 • S příchodem jara začíná důkladná údržba chaty a chalupy. - Každý chatař či chalupář může potvrdit, že víkendy strávené na chatě či chalupě nejsou jen ve znamení odpočinku, ale také práce. Dvojnásob to platí zvláště s příchodem jara. Chatu či chalupu je potřeba připravit na další sezónu, ale hlavě uvést do pořádku po zim...
 • První návštěva chaty či chalupy po zimě. - První víkendy strávené na chatě či chalupě po skončení zimy jsou především ve znamení práce. Počítat s tím, že si během prvních jarních pobytů na chatě nebo chalupě hlavně odpočinete by bylo bláhové. Zima se vždy, zvláště na nepoužívaném objektu, nějak podepíše...
 • Zimní dovolená, Silvestr na pronajaté chatě či chalupě je cenově dostupná téměř každému - Pronájem chaty a chalupy na Silvestra a v jiném období Pronájem chaty či chalupy v lokalitách, kde jsou dobré podmínky pro lyžování, je v zimě dražší než v letních měsících.   Například pronájem nové poloroubené luxusně zařízené chalupy v Krkonoších v Jablonc...
 • Češi šetří, chaty a chalupy k pronajmutí lákají. Nejvíc Šumava a Český ráj. - Čím dál větší počet Čechů se rozhoduje strávit dovolenou v tuzemsku. Největší zájem je přitom o chaty a chalupy k pronajmutí či jiné formy ubytování v jižních Čechách a na Šumavě, následuje Český ráj, Jizerské hory a Krkonoše. Vyplývá to ze statistik rezervačního ...
 • Zájem o chaty a chalupy k pronajmutí roste - Rekreace na chatě či chalupě k pronajmutí je mezi Čechy stále oblíbená, což potvrzují i realitní makléři. Mezi lidmi je stále mnoho těch, kteří touží po vlastní chalupě či chatě. Stále však přibývá lidí, kteří dávají přednost pronájmu chaty či chalupy před poř...

 

Specialista na pronájem a prodej chaty a chalupy a dalších rekreačních nemovitostí v České republice, Slovensku a jinde v EU. Chaty s bazénem, k rybaření, na Silvestra nebo na víkend. Levné i dražší, slevy na pobyty. S námi najdete to...

Pokračovat na Chaty a chalupy pronájem, prodej, výhodné ceny

Chaty a chalupy

   
Ubytovací systém Ubytovací systém
Potřebujete poradit,
rezervovat telefonicky?
731 450 075