Jak řešit návštěvu hlodavců na chatě a chalupě?

Myši se do chat či chalup stěhují především za jídlem. Ačkoli jejich přirozenou potravou jsou zrna, přednost dávají potravě, která není určená pro ně, nejlépe tučným věcem jako jsou sýry a uzeniny, ale v podstatě sežerou vše poživatelné. Pravdou je, že pokud nenajdou jídlo, pustí se mnohdy i do jiných věcí, např. do peřin, lůžkovin, knih a nepohrdnou ani drahými izolačními materiály v podkroví.   

 

Zabránit myším, které v chalupě přežívají, v ničení drahých izolačních materiálů prakticky nelze. Tepelná izolace, která by myším odolala, neexistuje, myš se dostane i do desek z extrudovaného skla.

 

Pokud se myš do chalupy dostane, je třeba ji zlikvidovat. Ovšem nejlepší obranou proti těmto škůdcům je samozřejmě prevence. To znamená jednak nenechávat v chalupě ani v jejím okolí zbytky potravin, ani zásoby z léta. A jednak myši do chalupy vůbec nepustit.

 

 

Jak zamezit vniknutí hlodavců do chalupy?

 

Chalupu je nutno velmi důkladně zkontrolovat a všechny otvory, kterými by se myš mohla dostat dovnitř, zadělat. Znamená to opravit především podlahy, ale také stěny a stropy. Nejvhodnějším materiálem je beton, případně s přísadou roztlučeného skla. Např. oblíbená polyuretanová pěna myši rozhodně nezastaví, pouze jim cestu znepříjemní.  Ideální by bylo zajistit úplně všechny přístupové cesty do objektu, všechny štěrbiny, což může být problém zvláště u starých chalup, protože myš se bez problémů protáhne i centimetrovým otvorem.

 

Důležitá je také nepřetržitá a pravidelná asanace blízkých trvalých zdrojů výskytu hlodavců. Myši do chalup migrují zvláště z polí, sadů, a skládek komunálního odpadu.

 

 

A jak se zbavit myší, které se dostaly do chaty a nebo chalupy?

 

Pastičky

 

Pokud se chalupou nebo v jejím okolí mihne občas pár myší, můžete nastražit pastičky. V případě, že se myši už přemnožily, pastičky nepomohou. Obecně se uvádí účinnost okolo 10 %.

 

Pastičky je nejúčinnější klást na frekventovaná místa, což jsou nejčastěji vstupní otvory, ale nejen ta. Vstupy se poznají podle toho, že jsou čerstvě „oleštěné“, na jiných oblíbených místech se často najdou zbytky steliva nebo potravy. Nejčastěji myši běhají kolem nábytku a kolem stěn.

 

Nastražit můžete klasickou dřevěnou sklápěcí pastičku nebo její vylepšenou verzi (plastovou, kovovou).

 

Používání čelisťových pastí (tzv. želez) a lepicích pastí na myši je v Česku zakázáno zákonem na ochranu zvířat.

 

Pokud chcete myš polapit živou a vrátit ji do přírody (a riskovat, že se do chalupy nastěhuje znovu), můžete použít některé z pastí vymyšlených pro tento účel, které lze zakoupit v hobby marketech. Existují různé druhy, ve tvaru domečku, trubková pastička nebo dřevěná překlápěcí past. Myš se dostane dovnitř, ale ven už nikoli.

 

Jako návnadu můžete do pasti vložit cokoli, co mají myši nejraději, a to jsou tučné potraviny (sýr, slanina, ořech, opečený chleba, čokoláda atd.).

 

Před tím, než položíte pastičku, můžete myš párkrát nakrmit. Návnadu položte samotnou, tedy bez pasti, na místo, kam později past hodláte nastražit. Jednak si tímto způsobem ověříte, že tudy myš skutečně chodí a jednak myš navnadíte. Když potom past sklapne, myš bude chycena. 

Jedy

 

Asi nejosvědčenější způsob, jak se zbavit myší, je hubení jedovatými nástrahami v podobě granulí nebo otrávené pšenice. Chemické prostředky užívané k hubení škodlivých myší, potkanů, krys, hrabošů, apod. se nazývají rodenticidy. Obsahují velmi toxické látky (např. fosfidy zinku) , které jsou však nebezpečné i pro ostatní savce a jiná zvířata. Některé rodenticidy obsahují hořké ochucovadlo, aby se eliminovalo riziko konzumace domácími zvířaty nebo dokonce dětmi.

 

Chemických přípravků na hubení myší existuje na trhu mnoho. Deratizéři doporučují např. přípravek Hubex s účinnou látkou difethialon či italský přípravek Norat G, nebo český Broditop s účinnou látkou brodifacoum. Balení pro domácnost stojí do 100 korun.

 

Některé rodencitidy mají akutní účinek, tzn. že otrávené zvíře umírá záhy po pozření jedu. Hynutí je u těchto typů přípravků pro zvíře velmi bolestivé, doprovázené křečovitými projevy, které upoutávají pozornost ostatních členů skupiny.

 

Hlodavci jsou poměrně inteligentní živočichové, kteří jisté situace dokáží vyhodnotit. Takže předsmrtné chování otráveného jedince jsou schopni si spojit s tím, co naposledy otrávené zvíře sežralo. Tím získají odpor k návnadě. Právě proto jsou v poslední době preferovány rodenticidy se zpožděným účinkem. Otrávené zvíře hyne až několik dnů po pozření jedu a navíc není hynutí doprovázeno tak dramatickými bolestivými projevy zvířete.

 

 

Odpuzovače – plašiče hlodavců

 

Lidově nazývané myšoplaš. Jedná se o elektronické odpuzovače, které plaší hlodavce ultrazvukem. Někteří chalupáři s nimi mají dobré zkušenosti, jiní tvrdí, že myši si časem na zvuky, které plašiče vydávají, zvyknou a do chaty, chalupy se vrátí.

 

Plašiče se vyrábí jak pro použití v interiéru, tak pro použití na zahradě, a s různým plošným dosahem. Pořídit se dají za cenu pohybující se v rozmezí 150 až 1000 korun.

 

Ultrazvukové signály, které plašiče vysílají, nejsou slyšitelné pro člověka, ale signály vysílané v určitém kmitočtovém pásmu mohou být katastrofou nejen pro hlodavce, ale také třeba pro psa, drůbež nebo jiná domácí zvířata. Při výběru odpuzovače – plašiče hlodavců je proto důležité zvolit případně takový typ, který je vhodný pro použití v prostoru, kde se pohybují domácí mazlíčci a jiná zvířata.

 

V pestré nabídce plašičů hlodavců, které se dají snadno sehnat, jsou i přístroje, které nejsou schváleny hlavním hygienikem ČR. Při výběru je tedy dobré informovat se i na tuto skutečnost.

 

 

Rada na závěr:

 

Ať už budete s hlodavci bojovat jakýmkoli způsobem, berte ohledy na domácí mazlíčky a jiná zvířata, která se v chalupě nebo jejím okolí pohybují. Zajistěte jejich bezpečnost a také bezpečnost dětí .

 

Při zacházení s chycenou myší buďte opatrní a dodržujte hygienické zásady. Při manipulaci s chycenou myší použijte raději pevné rukavice, aby vás zvíře neporanilo. Ani v případě, že má myš přeraženou páteř a je již mrtvá, na ni holou rukou nesahejte. V její srsti může žít řada cizopasníků.

 

Další zajímavosti a články

 • O původu slova „chalupa“ - O původu slova „chalupa“   Pokud chceme pátrat po původu výrazu „chalupa“, nepůjde to bez toho, aniž bychom se podívaly na závěry etymologů. Etymologie je lingvistický obor, který zkoumá původ a vývoj slov. K získání informací o tom, kdy se které slovo v jazyce objev...
 • S jarem 2013 přišly nižší ceny žádané při prodeji a hned poptávka vzrostla - S nižšími cenami chat a chalup, které i proti loňsku dále přes zimu klesly až o 10% se zvedla vlna zájmu o ně a prodeje jsou vyšší o 10-20% oproti minulému jaru. Poptávka se koncentruje do obvyklých rekreačních lokalit, ať už jde o střední a jižní Čechy, jižní Moravu, neb...
 • Jaká kamna na chalupu? - Kamna kachlová vs. krbová   Rozhodnout se mezi pořízením kachlových kamen, krbu nebo krbových kamen není zdaleka jen otázkou vkusu a estetického hlediska. Důležité aspekty, které je třeba vzít při volbě lokálního topidla v úvahu jsou specifika stavení, jako např. použitý...
 • Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí? - Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí?   Nářadí, které budete potřebovat k vyčištění komína, prodávají v železářstvích či hobby-marketech, samozřejmě u specializovaných firem a sehnat ho můžete i přes internet. Tisícikoruna by vám měla stačit.  ...
 • Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři. - Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři.   Vyhláška č. 91/2010 Sb. určuje pro majitele chat a chalup povinnosti ohledně revizí a čištění komínů, a to následovně.   Při uvedení nového komínu do provozu a při rekonstrukci či opravě komína musí b...
 • Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. - Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. Po dobu vaší nepřítomnosti hrozí vašemu domu, firmě, chalupě či chatě mnoho nebezpečí. Zvláště v případě sporadicky obývaných nemovitostí to může být skutečně problém. Během vaší nepřítomnosti se do dom...
 • Přenosná topidla - Přenosná topidla   Žádná celoročně navštěvovaná chalupa či chata se neobejde bez takových kamen, která dokáží interiér pořádně vytopit. Praktické je ale mít na chalupě či chatě také některé z přenosných topidel, abychom si mohli rychle zavlažit vzduch, než se poř...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III.  Nejlepší ochranou chalupy před vniknutím cizích osob je instalovat kromě bezpečnostních prvků znesnadňujících násilné proniknutí dovnitř chalupy také vhodný elektronický bezpečnostní systém. Takový systém může ...
 • Kdo dnes kupuje chaty a chalupy? - Zajímavý průzkum provedla Hypoteční banka. Z jí poskytnutých hypoték si udělala analýzu a identifikovala skupiny, které si dnes kupují rekreační nemovitosti. A zjistilazajímavá fakta. Totiž, že chaty a chalupy nejsou jen doménů důchodců. Dnešní kupující chat a chalup vypada...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II.   Zhruba v polovině případů vloupání do domů a chalup evidovaných policií dochází ke vniknutí cizích osob do objektu dveřmi. Chcete-li eliminovat riziko vloupání do domu, pak je třeba v první řadě zajistit vstupní d...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání   Riziko vloupání do jakéhokoli domu lze snížit především vhodným zabezpečením samotného domu a dále ošetřením chování a činností obyvatel domu. Pokud chceme riziko vloupání eliminovat, pak je třeba se zamyslet nad „...
 • Jak se bránit zlodějům - Jak se bránit zlodějům Podle policejních statistik představují vloupání do rekreačních objektů asi 4 % z celkové kriminality v České republice. To je asi o 0,5 % více, než v případě trvale obývaných objektů. Když vezmeme v úvahu, že v tomto podílu je zohledněna vešk...
 • Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? - Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? S jarem začíná rovněž sezóna chatařů a chalupářů a rovněž zájemců o pořízení tohoto typu nemovitosti. Pro její koupi existuje mnoho důvodů. My se na to nyní podíváme z ekonomického hlediska. Vyplatí se v současné dob...
 • Krimi zprávy: zlodějské statistiky - Krimi zprávy: zlodějské statistiky Protože chaty a chalupu jsou často na nějakou dobu opuštěné svými vlastníky, kteří trvale žijí a bydlí v jiném místě, lákají tyto objekty lapky a jiné živly, kteří se rádi přižuvují na dobrém bydle někoho jiného. Účelem článku ...
 • Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději - Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději Tak jako každý rok s jarem se do chat a chalup také navracejí zloději. I policie monitoruje chatařské, chalupářské a zahrádkářské osady a kolonie neboť lupiči začínají mít žně. A nekrade se jen "železný šrot", který je p...
 • Jednoduchý přístup k prodeji chaty a chalupy II. - Tímto článkem volně navazujeme na článek Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy Obvykle jednoduchým způsobem prodeje je prodej nemovitosti přes realitní kancelář. Pokud dobře zvolíte, nemusíte se již o nic starat a pouze děláte rozhodnutí a podepisujete. Je vša...
 • Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy. - Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy I. Zde popíšeme jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy přes realitní kancelář. Pokud chcete bezrealitky pak doporučujeme server www.vlastnici.cz. Těmito úskalími, která každý nákup nebo prodej chaty či chal...
 • Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží - Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží. S novelou zákona o odpadech, kterou nyní podepsal prezident Klaus se chatařům a chalupářům opět nepatrně prodraží jejich chata, apartmán a nebo chalupa. Po nedávném zvýšení daně z nem...
 • Rozsudek: pokud vlastníte chatu či chalupu, pak to není důvod k výpovědi z pronájmu bytu - Říjen 2011. Pok si pořídíte nebo vlastníte chatu či chalupu k rekreačním účelům, pak to nově podle rozsudku Nejvyššího soudu (NS) není důvodem pro výpověď z (pronájmu) nájmu bytu. V poslední době se totiž (podle Sdružení nájemníků ČR) začaly množit případy, kdy ...
 • Vývoj v prodejích chat a chalup v první polovině roku 2011 - Po prudkém propadu v zájmu o chaty a chalupy v posledních krizových letech se dá říci, že se v letošním prvním pololetí zájem stabilizoval. Nicméně ceny chat a chalup, klesaly o něco více než jiných typů nemovitostí, jako např. bytů a klesly v některých lokalitách i o v...
 • Koupi chaty a chalupy lze financovat hypotékou. - Jak na koupi chaty a chalupy pomocí hypotéky   Pokud si chcete pořídit chatu či chalupu, ale nemáte v hotovosti dostatek finančních prostředků, můžete si požádat o hypotéku. Hypotéky na rekreační objekty poskytují všechny významné banky. Získat ji však můžete pouze na p...
 • Pojištění chaty a chalupy a dalších objektů sloužících k individuální rekreaci - Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti lze sjednat i pro rekreační objekty, tedy chaty, chalupy, rekreační domky, včetně stavebních součástí.   V rámci pojištění chaty a chalupy a jiné rekreační nemovitosti je možné pojistit také vedlejší stavby na stejném poz...
 • Kolik lze vydělat pronájmem chaty či chalupy? - Částka, kterou pronájmem chaty a chalupy můžete vydělat, záleží na mnoha aspektech. Ale pro příklad, čtyřlůžkovou chatu ve standardu v Podkrkonoší je možné pronajmout za 800 až 900 korun na noc. Stejně velký objekt vybavený barevnou televizí, bazénem a garáží pro hosty v...
 • Chaty a chalupy ve Skandinávii lákají stále více Čechů - Jak je to s chatařením a chalupařením na severu Evropy? V posledních letech přibývá Čechů, kteří chtějí svoji dovolenou prožít „trochu jinak“ a vydávají se proto okusit jedinečnou atmosféru Skandinávie a jejích chat a chalup v místním stylu. Norsko, Švédsko, Dánsko a...
 • V počtu rekreačních objektů na obyvatele nás předčí Skandinávci. Zařiďte si dovolenou na chalupě tam. - Chataření či chalupaření považují Češi za ryze český fenomén. Co do vztahu Čechů ke svým druhým domovům, jak jsou chaty a chalupy nazývány, a činnostem s chatařením spojeným tomu tak skutečně je.   Co do počtu rekreačních objektů na obyvatele však nejsme první. Př...
 • Týdenní pronájem chaty, chalupy, domku v cizině lze pořídit za 10 tisíc korun - I v cizině může být pronájem chaty a nebo chalupy levný.. Ne každý chce svoji dovolenou trávit v hotelu nebo v kempu. Lidé stále více vyhledávají i o svých zahraničních dovolených skutečné soukromí, které jim může poskytnout pronajatý domek či vila u moře, chata, chalup...
 • Jak ochránit chatu či chalupu před myšmi? - Jak řešit návštěvu hlodavců na chatě a chalupě? Myši se do chat či chalup stěhují především za jídlem. Ačkoli jejich přirozenou potravou jsou zrna, přednost dávají potravě, která není určená pro ně, nejlépe tučným věcem jako jsou sýry a uzeniny, ale v podstatě se...
 • Pronájem chaty a nebo chalupy na týden, pořídí rodina i za 3 tisíce korun - Na chatu a nebo chalupu v Čechách za tři tisíce? Žádný problém! Dovolená na pronajaté chatě nebo chalupě je dobrým kompromisem mezi stanováním v kempu a pobytem v hotelu či penzionu. Týká se to jak ceny, tak komfortu. Zcela obvyklá cena, kterou za pronájem zaplatíte, pokud s...
 • Chaty a chalupy jsou mezi Čechy stále v kurzu. - S příchodem jara začíná v Čechách chatařská sezóna, která trvá až do podzimu. Také Velikonoce jsou u nás spíše zahájením chatařské sezóny, nežli křesťanskými svátky. Podle pátečních kolon na výpadovkách velkých měst a prázdných parkovišť na sídlištích by se...
 • Pronájem chaty či chalupy – levná varianta pro vaši dovolenou. - Pokud nechcete za dovolenou utratit zbytečně moc peněz, pouvažujte o pronájmu chaty a chalupy v tuzemsku i v zahraničí. Za týdenní pronájem chaty či chalupy vydá čtyřčlenná rodina dohromady tolik, kolik zaplatí za levný týdenní pobyt u moře jediná osoba.   Menší komfort v...
 • Chataření a chalupaření v Česku zůstává v rostoucí oblibě - Pro téměř čtyřicet procent ekonomicky aktivních Čechů je chata či chalupa synonymem pro volný víkend či dovolenou. Hned po Švédech jsou Češi druhým národem na světě v počtu chat na obyvatele. Každý pátý obytný dům slouží pro rekreační účely. A jak se zdá, navzdory ...
 • Nevyužitá chata či chalupa na sebe může vydělat pronájmem. - Trávení volného času na chatě či chalupě je stále v kurzu.   Češi jsou národem chatařů a chalupářů, to je všeobecně známo. Češi jsou dokonce druzí na světě v počtu chat na obyvatele, hned po Švédech. Chataření a chalupaření, jak se zdá, v Česku nevymizí.   ...
 • Čechy láká dovolená v tuzemsku na chatách a chalupách - Zájem Čechů strávit  svoji dovolenou v tuzemsku na chatě a nebo chalupě je patrný i v letošním roce 2011. Pokles zájmu o zahraniční výjezdy je ovlivněn především narůstajícími obavami ze snižování disponibilních příjmů rodiny při současném růstu životních náklad...
 • Interiér v „chalupářském či chatařském“ stylu - Slovo cottage jak se tomuto slovu říká světově, je anglického původu a v překladu znamená chata nebo chalupa. Ve spojení s interiérem tedy znamená chalupářský, venkovský. Interiér ve stylu chalupářském - cottage tedy vyzařuje uvolněnou atmosféru rekreace. Odráží se v ně...
 • Nejčastější problémy, které je potřeba po zimě na chatě či chalupě vyřešit. - Zima vždy napáchá na rekreačním objektu ať už chatě nebo chalupě nějaké škody, které je potřeba odstranit. Otázkou pak je, zda si s problémem poradíte sami, nebo zda bude lepší obrátit se na odborníka. Kutilství k chalupaření či chataření bezesporu patří, ale vždy do...
 • S příchodem jara začíná důkladná údržba chaty a chalupy. - Každý chatař či chalupář může potvrdit, že víkendy strávené na chatě či chalupě nejsou jen ve znamení odpočinku, ale také práce. Dvojnásob to platí zvláště s příchodem jara. Chatu či chalupu je potřeba připravit na další sezónu, ale hlavě uvést do pořádku po zim...
 • První návštěva chaty či chalupy po zimě. - První víkendy strávené na chatě či chalupě po skončení zimy jsou především ve znamení práce. Počítat s tím, že si během prvních jarních pobytů na chatě nebo chalupě hlavně odpočinete by bylo bláhové. Zima se vždy, zvláště na nepoužívaném objektu, nějak podepíše...
 • Zimní dovolená, Silvestr na pronajaté chatě či chalupě je cenově dostupná téměř každému - Pronájem chaty a chalupy na Silvestra a v jiném období Pronájem chaty či chalupy v lokalitách, kde jsou dobré podmínky pro lyžování, je v zimě dražší než v letních měsících.   Například pronájem nové poloroubené luxusně zařízené chalupy v Krkonoších v Jablonc...
 • Češi šetří, chaty a chalupy k pronajmutí lákají. Nejvíc Šumava a Český ráj. - Čím dál větší počet Čechů se rozhoduje strávit dovolenou v tuzemsku. Největší zájem je přitom o chaty a chalupy k pronajmutí či jiné formy ubytování v jižních Čechách a na Šumavě, následuje Český ráj, Jizerské hory a Krkonoše. Vyplývá to ze statistik rezervačního ...
 • Zájem o chaty a chalupy k pronajmutí roste - Rekreace na chatě či chalupě k pronajmutí je mezi Čechy stále oblíbená, což potvrzují i realitní makléři. Mezi lidmi je stále mnoho těch, kteří touží po vlastní chalupě či chatě. Stále však přibývá lidí, kteří dávají přednost pronájmu chaty či chalupy před poř...

 

Specialista na pronájem a prodej chaty a chalupy a dalších rekreačních nemovitostí v České republice, Slovensku a jinde v EU. Chaty s bazénem, k rybaření, na Silvestra nebo na víkend. Levné i dražší, slevy na pobyty. S námi najdete to...

Pokračovat na Chaty a chalupy pronájem, prodej, výhodné ceny

Chaty a chalupy

   
Ubytovací systém Ubytovací systém
Potřebujete poradit,
rezervovat telefonicky?
731 450 075