Králický Sněžník - ubytování, dovolená, hory

 

 

Název Králický Sněžník označuje:

 

 • hornatinu na pomezí Moravy, Čech a Kladska (Polsko)
 • nejvyšší vrchol horského masivu Králický Sněžník

 

Rozprostírá se při státních hranicích s Polskem na rozhraní Čech a Moravy.

 

Masiv Králického Sněžníku je uzlem rozvodnic tří moří – Baltského, Severního a Černého moře. Pramení zde tři řeky:

 

 • Lipkovský potok - pramení na jižním svahu hory Klepý, přítok Tiché Orlice, náleží k úmoří Severního moře
 • řeka Morava – pramení pod vrcholem hory Králický Sněžník, přítok Dunaje, náleží k do úmoří Černého moře
 • Kladská Nisa – pramení na západním svahu hory Klepý, přítok Odry, náleží k úmoří Baltského moře

 

Území Králického Sněžníku je Národní přírodní rezervací.

 

 

Geomorfologie

 

Masiv Králického Sněžníku náleží k Jesenické podsoustavě, do Jesenické oblasti. Větší jeho část leží na území Polska v oblasti Kladsko.

 

Na našem území je obklopen Rychlebskými horami na východě (od kterých je oddělen Kladským sedlem), masivem Hrubého Jeseníku na jihovýchodě (od nějž ho dělí Staroměstská kotlina), na jihu Hanušovickou vrchovinou (od které ho dělí údolí řeky Moravy).

 

 

Králický Sněžník v číslech

 

Rozloha masivu Králický Sněžník na území naší republiky je 76 km2, část ležící v Polsku má rozlohu asi 200 km2.

 

Nejvyšším bodem masivu je hora Králický Sněžník (1424 m n.m.).

 

Tři hřebeny na našem území vybíhají od hory Králický Sněžník:

 

 • západní hřeben, který tvoří hranici s Polskem, s vrcholy Malý Sněžník (1338 m n.m.), Hleďsebe (1190 m n.m.), Klepý (1143 m n.m.), Jelení vrch (936 m n.m.)
 • východní hřeben s vrcholy Sušina (1321 m), Podbělka (1307 m n.m.), Černá kupa (1295 m), Tetřeví hora (1251 m n.m.), Stříbrnická (1250 m), Uhlisko (1241 m n.m.), Slamník (1231 m n.m.), Souš (1224 m n.m.), Velká Šindelná (1195 m n.m.), Chlum (1119 m n.m.), Srázná (1074 m n.m.)
 • hřeben vybíhající směrem k Rychlebským horám s vrcholem Hraniční hora (968 m n.m.)

 

 

Podnebí a počasí

 

Většinu území Králického považujeme v kontextu klimatických poměrů v naší republice za chladnou oblast, zbylé oblasti regionu řadíme k mírně teplým.

 

Stejně jako v Jeseníkách, k nimž geomorfologicky náleží, se vyznačuje nestabilním a velmi proměnlivým počasím. Zimy i léta jsou chladné, často větrné.

 

Sníh se na hlavním vrcholu masivu drží průměrně osm měsíců v roce.

 

 

Příroda

 

Část hornatiny byla vyhlášena Národní přírodní rezervací Králický Sněžník. Zaujímá rozlohu zhruba 17 km2 a zahrnuje centrální část, hřbet Sušiny a částečně pohraniční hřbet.

 

Ochránci si zde cení především krasových jevů, rozsáhlých přirozených lesů. Cennými ekosystémy jsou horské hole a rašeliniště. Ta najdeme hlavně na hřebeni Mokrý hřbet nacházející se v severní části Králického Sněžníku. V lokalitě Králického Sněžníku se vyvinula mj. alpínská vřesoviště, subalpínská kapradinová niva ad. V pásmu lesa najdeme také kamenná moře.

 

Louky v nižších polohách byly kvůli výskytu chřástala polního vyhlášeny Ptačí oblastí Králický Sněžník, která přesahuje až do Hanušovické vrchoviny (Jeseníky) a Bukovohorské hornatiny (Orlické hory).

 

 

Dovolená a volný čas, zajímavá místa

 

Oblast Králického Sněžníku je oblíbenou destinací pro dovolenou v kteroukoli roční dobu. V okolních vesnicích se nabízí levné ubytování.

 

Pro sjezdové lyžování je možné využít služeb, které nabízí střediska:

 

 • Lyžařský areál Stříbrnice - Návrší
 • Skiareál Kraličák - který vznikl propojením Skiareálu Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice, k dispozici je 10 sjezdovek pro všechny kategorie lyžařů

 

Běžecké lyžování lze provozovat např. v oblasti Jeřáb – mezi městy Králíky a Červená Voda, kolem vrchu Jeřáb (1003 m n.m.), na 26 km upravovaných značených tras.

 

Atraktivní je Králický Sněžník v první řadě svoji panenskou přírodou. Pěší turistické trasy umožňují nenáročné vycházky i náročnější túry na vrcholy tisícovek.

 

Vedou kolem turisticky atraktivních míst, jako jsou:

 

 • rozhledny a vyhlídková místa

 

Jihovýchodně od města Králíky je snadno dosažitelná např. rozhledna na vrchu Val. Jedná se o kovovou telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 22 metrů.

 

 • prameny řeky Morava a Tichá Orlice

 

 • vrchol Králického Sněžníku

 

Nejvyšší vrchol hornatiny Králický Sněžník (1424 m n.m.). Symbolem vrcholu je socha slůněte. Nalézá se zdetaké trojmezní kámen Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabství.

 

 • jeskyně

 

Nejznámější jsou krasové jeskyně Tvarožné díry, mezi vrcholem Králického Sněžníku a osadou Velká Morava. Jsou dlouhé minimálně 240 metrů a nacházejí se v nadmořské výšce 840 – 842 m. Jeskyněmi protéká podzemní potok obohacující horní tok řeky Moravy. Kvůli speleologickým výzkumům jsou v současné době pro veřejnost bohužel uzavřeny.


Patzeltova jeskyně, jejíž vchod se nachází v nadmořské výšce 874 m, je dlouhá asi 70 metrů. Jezero, které se v ní nachází je hluboké od 2,5 m – 7 m. Jeskyně se nachází na jihozápadním svahu hory Podbělka, vede k ní neznačená stezka nad Mléčným pramenem a veřejnosti je nepřístupná.

 

 • klášter Králíky

Nad hoře nad městem Králíky se nachází poutní areál zahrnující klášter, poutní kostel, kapli Svatých schodů a Poutní dům. Místo se nazývá Hora Matky Boží. S městem je spojeno alejí s kapličkami a nabízí se z něj i hezké výhledy do okolí. Prohlídky areálu jsou možné s průvodcem.

 

 • vojenské pevnosti a muzea

 

Králický region je (společně s Orlickými horami) pevnostní oblastí s největší koncentrací vojenských objektů. Protože tato místa patřila před II. svět. válkou k nejohroženějším místům, začaly se zde budovat opevněné bunkry. Některé tyto pevnosti jsou veřejnosti celoročně přístupné s průvodcem.

 

Největší dokončené dělostřelecké pevnosti hraničního opevnění jsou Bouda a Hůrka.

Muzeum československého opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda je nejzachovalejší stavbou svého druhu u nás a byla vyhlášena kulturní památkou. Nachází se v lesích nedaleko Suchého vrchu (sousední Orlické hory). Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka je situována na výjezdu z obce Králíky směrem na Hanušovice.

 

 

Králický Sněžník je protkán také značenými cyklotrasami, na nichž si na své přijdou jak nároční cyklisté tak ti, kteří upřednostňují fyzicky méně náročné trasy. K přepravě lze využít i cyklobus.

 

 

Centrem regionu je město Králiky, s 5 tis. obyvately, které spadá do Pardubického kraje, okresu Ústí nad Orlicí. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Navštívit zde můžete Městské muzeum Králíky a v nedaleké obci Prostřední Lipka Vojenské muzeum Králíky.

 

Další zajímavosti a články

 • O původu slova „chalupa“ - O původu slova „chalupa“   Pokud chceme pátrat po původu výrazu „chalupa“, nepůjde to bez toho, aniž bychom se podívaly na závěry etymologů. Etymologie je lingvistický obor, který zkoumá původ a vývoj slov. K získání informací o tom, kdy se které slovo v jazyce objev...
 • S jarem 2013 přišly nižší ceny žádané při prodeji a hned poptávka vzrostla - S nižšími cenami chat a chalup, které i proti loňsku dále přes zimu klesly až o 10% se zvedla vlna zájmu o ně a prodeje jsou vyšší o 10-20% oproti minulému jaru. Poptávka se koncentruje do obvyklých rekreačních lokalit, ať už jde o střední a jižní Čechy, jižní Moravu, neb...
 • Jaká kamna na chalupu? - Kamna kachlová vs. krbová   Rozhodnout se mezi pořízením kachlových kamen, krbu nebo krbových kamen není zdaleka jen otázkou vkusu a estetického hlediska. Důležité aspekty, které je třeba vzít při volbě lokálního topidla v úvahu jsou specifika stavení, jako např. použitý...
 • Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí? - Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí?   Nářadí, které budete potřebovat k vyčištění komína, prodávají v železářstvích či hobby-marketech, samozřejmě u specializovaných firem a sehnat ho můžete i přes internet. Tisícikoruna by vám měla stačit.  ...
 • Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři. - Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři.   Vyhláška č. 91/2010 Sb. určuje pro majitele chat a chalup povinnosti ohledně revizí a čištění komínů, a to následovně.   Při uvedení nového komínu do provozu a při rekonstrukci či opravě komína musí b...
 • Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. - Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. Po dobu vaší nepřítomnosti hrozí vašemu domu, firmě, chalupě či chatě mnoho nebezpečí. Zvláště v případě sporadicky obývaných nemovitostí to může být skutečně problém. Během vaší nepřítomnosti se do dom...
 • Přenosná topidla - Přenosná topidla   Žádná celoročně navštěvovaná chalupa či chata se neobejde bez takových kamen, která dokáží interiér pořádně vytopit. Praktické je ale mít na chalupě či chatě také některé z přenosných topidel, abychom si mohli rychle zavlažit vzduch, než se poř...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III.  Nejlepší ochranou chalupy před vniknutím cizích osob je instalovat kromě bezpečnostních prvků znesnadňujících násilné proniknutí dovnitř chalupy také vhodný elektronický bezpečnostní systém. Takový systém může ...
 • Kdo dnes kupuje chaty a chalupy? - Zajímavý průzkum provedla Hypoteční banka. Z jí poskytnutých hypoték si udělala analýzu a identifikovala skupiny, které si dnes kupují rekreační nemovitosti. A zjistilazajímavá fakta. Totiž, že chaty a chalupy nejsou jen doménů důchodců. Dnešní kupující chat a chalup vypada...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II.   Zhruba v polovině případů vloupání do domů a chalup evidovaných policií dochází ke vniknutí cizích osob do objektu dveřmi. Chcete-li eliminovat riziko vloupání do domu, pak je třeba v první řadě zajistit vstupní d...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání   Riziko vloupání do jakéhokoli domu lze snížit především vhodným zabezpečením samotného domu a dále ošetřením chování a činností obyvatel domu. Pokud chceme riziko vloupání eliminovat, pak je třeba se zamyslet nad „...
 • Jak se bránit zlodějům - Jak se bránit zlodějům Podle policejních statistik představují vloupání do rekreačních objektů asi 4 % z celkové kriminality v České republice. To je asi o 0,5 % více, než v případě trvale obývaných objektů. Když vezmeme v úvahu, že v tomto podílu je zohledněna vešk...
 • Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? - Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? S jarem začíná rovněž sezóna chatařů a chalupářů a rovněž zájemců o pořízení tohoto typu nemovitosti. Pro její koupi existuje mnoho důvodů. My se na to nyní podíváme z ekonomického hlediska. Vyplatí se v současné dob...
 • Krimi zprávy: zlodějské statistiky - Krimi zprávy: zlodějské statistiky Protože chaty a chalupu jsou často na nějakou dobu opuštěné svými vlastníky, kteří trvale žijí a bydlí v jiném místě, lákají tyto objekty lapky a jiné živly, kteří se rádi přižuvují na dobrém bydle někoho jiného. Účelem článku ...
 • Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději - Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději Tak jako každý rok s jarem se do chat a chalup také navracejí zloději. I policie monitoruje chatařské, chalupářské a zahrádkářské osady a kolonie neboť lupiči začínají mít žně. A nekrade se jen "železný šrot", který je p...
 • Jednoduchý přístup k prodeji chaty a chalupy II. - Tímto článkem volně navazujeme na článek Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy Obvykle jednoduchým způsobem prodeje je prodej nemovitosti přes realitní kancelář. Pokud dobře zvolíte, nemusíte se již o nic starat a pouze děláte rozhodnutí a podepisujete. Je vša...
 • Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy. - Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy I. Zde popíšeme jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy přes realitní kancelář. Pokud chcete bezrealitky pak doporučujeme server www.vlastnici.cz. Těmito úskalími, která každý nákup nebo prodej chaty či chal...
 • Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží - Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží. S novelou zákona o odpadech, kterou nyní podepsal prezident Klaus se chatařům a chalupářům opět nepatrně prodraží jejich chata, apartmán a nebo chalupa. Po nedávném zvýšení daně z nem...
 • Rozsudek: pokud vlastníte chatu či chalupu, pak to není důvod k výpovědi z pronájmu bytu - Říjen 2011. Pok si pořídíte nebo vlastníte chatu či chalupu k rekreačním účelům, pak to nově podle rozsudku Nejvyššího soudu (NS) není důvodem pro výpověď z (pronájmu) nájmu bytu. V poslední době se totiž (podle Sdružení nájemníků ČR) začaly množit případy, kdy ...
 • Vývoj v prodejích chat a chalup v první polovině roku 2011 - Po prudkém propadu v zájmu o chaty a chalupy v posledních krizových letech se dá říci, že se v letošním prvním pololetí zájem stabilizoval. Nicméně ceny chat a chalup, klesaly o něco více než jiných typů nemovitostí, jako např. bytů a klesly v některých lokalitách i o v...
 • Koupi chaty a chalupy lze financovat hypotékou. - Jak na koupi chaty a chalupy pomocí hypotéky   Pokud si chcete pořídit chatu či chalupu, ale nemáte v hotovosti dostatek finančních prostředků, můžete si požádat o hypotéku. Hypotéky na rekreační objekty poskytují všechny významné banky. Získat ji však můžete pouze na p...
 • Pojištění chaty a chalupy a dalších objektů sloužících k individuální rekreaci - Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti lze sjednat i pro rekreační objekty, tedy chaty, chalupy, rekreační domky, včetně stavebních součástí.   V rámci pojištění chaty a chalupy a jiné rekreační nemovitosti je možné pojistit také vedlejší stavby na stejném poz...
 • Kolik lze vydělat pronájmem chaty či chalupy? - Částka, kterou pronájmem chaty a chalupy můžete vydělat, záleží na mnoha aspektech. Ale pro příklad, čtyřlůžkovou chatu ve standardu v Podkrkonoší je možné pronajmout za 800 až 900 korun na noc. Stejně velký objekt vybavený barevnou televizí, bazénem a garáží pro hosty v...
 • Chaty a chalupy ve Skandinávii lákají stále více Čechů - Jak je to s chatařením a chalupařením na severu Evropy? V posledních letech přibývá Čechů, kteří chtějí svoji dovolenou prožít „trochu jinak“ a vydávají se proto okusit jedinečnou atmosféru Skandinávie a jejích chat a chalup v místním stylu. Norsko, Švédsko, Dánsko a...
 • V počtu rekreačních objektů na obyvatele nás předčí Skandinávci. Zařiďte si dovolenou na chalupě tam. - Chataření či chalupaření považují Češi za ryze český fenomén. Co do vztahu Čechů ke svým druhým domovům, jak jsou chaty a chalupy nazývány, a činnostem s chatařením spojeným tomu tak skutečně je.   Co do počtu rekreačních objektů na obyvatele však nejsme první. Př...
 • Týdenní pronájem chaty, chalupy, domku v cizině lze pořídit za 10 tisíc korun - I v cizině může být pronájem chaty a nebo chalupy levný.. Ne každý chce svoji dovolenou trávit v hotelu nebo v kempu. Lidé stále více vyhledávají i o svých zahraničních dovolených skutečné soukromí, které jim může poskytnout pronajatý domek či vila u moře, chata, chalup...
 • Jak ochránit chatu či chalupu před myšmi? - Jak řešit návštěvu hlodavců na chatě a chalupě? Myši se do chat či chalup stěhují především za jídlem. Ačkoli jejich přirozenou potravou jsou zrna, přednost dávají potravě, která není určená pro ně, nejlépe tučným věcem jako jsou sýry a uzeniny, ale v podstatě se...
 • Pronájem chaty a nebo chalupy na týden, pořídí rodina i za 3 tisíce korun - Na chatu a nebo chalupu v Čechách za tři tisíce? Žádný problém! Dovolená na pronajaté chatě nebo chalupě je dobrým kompromisem mezi stanováním v kempu a pobytem v hotelu či penzionu. Týká se to jak ceny, tak komfortu. Zcela obvyklá cena, kterou za pronájem zaplatíte, pokud s...
 • Chaty a chalupy jsou mezi Čechy stále v kurzu. - S příchodem jara začíná v Čechách chatařská sezóna, která trvá až do podzimu. Také Velikonoce jsou u nás spíše zahájením chatařské sezóny, nežli křesťanskými svátky. Podle pátečních kolon na výpadovkách velkých měst a prázdných parkovišť na sídlištích by se...
 • Pronájem chaty či chalupy – levná varianta pro vaši dovolenou. - Pokud nechcete za dovolenou utratit zbytečně moc peněz, pouvažujte o pronájmu chaty a chalupy v tuzemsku i v zahraničí. Za týdenní pronájem chaty či chalupy vydá čtyřčlenná rodina dohromady tolik, kolik zaplatí za levný týdenní pobyt u moře jediná osoba.   Menší komfort v...
 • Chataření a chalupaření v Česku zůstává v rostoucí oblibě - Pro téměř čtyřicet procent ekonomicky aktivních Čechů je chata či chalupa synonymem pro volný víkend či dovolenou. Hned po Švédech jsou Češi druhým národem na světě v počtu chat na obyvatele. Každý pátý obytný dům slouží pro rekreační účely. A jak se zdá, navzdory ...
 • Nevyužitá chata či chalupa na sebe může vydělat pronájmem. - Trávení volného času na chatě či chalupě je stále v kurzu.   Češi jsou národem chatařů a chalupářů, to je všeobecně známo. Češi jsou dokonce druzí na světě v počtu chat na obyvatele, hned po Švédech. Chataření a chalupaření, jak se zdá, v Česku nevymizí.   ...
 • Čechy láká dovolená v tuzemsku na chatách a chalupách - Zájem Čechů strávit  svoji dovolenou v tuzemsku na chatě a nebo chalupě je patrný i v letošním roce 2011. Pokles zájmu o zahraniční výjezdy je ovlivněn především narůstajícími obavami ze snižování disponibilních příjmů rodiny při současném růstu životních náklad...
 • Interiér v „chalupářském či chatařském“ stylu - Slovo cottage jak se tomuto slovu říká světově, je anglického původu a v překladu znamená chata nebo chalupa. Ve spojení s interiérem tedy znamená chalupářský, venkovský. Interiér ve stylu chalupářském - cottage tedy vyzařuje uvolněnou atmosféru rekreace. Odráží se v ně...
 • Nejčastější problémy, které je potřeba po zimě na chatě či chalupě vyřešit. - Zima vždy napáchá na rekreačním objektu ať už chatě nebo chalupě nějaké škody, které je potřeba odstranit. Otázkou pak je, zda si s problémem poradíte sami, nebo zda bude lepší obrátit se na odborníka. Kutilství k chalupaření či chataření bezesporu patří, ale vždy do...
 • S příchodem jara začíná důkladná údržba chaty a chalupy. - Každý chatař či chalupář může potvrdit, že víkendy strávené na chatě či chalupě nejsou jen ve znamení odpočinku, ale také práce. Dvojnásob to platí zvláště s příchodem jara. Chatu či chalupu je potřeba připravit na další sezónu, ale hlavě uvést do pořádku po zim...
 • První návštěva chaty či chalupy po zimě. - První víkendy strávené na chatě či chalupě po skončení zimy jsou především ve znamení práce. Počítat s tím, že si během prvních jarních pobytů na chatě nebo chalupě hlavně odpočinete by bylo bláhové. Zima se vždy, zvláště na nepoužívaném objektu, nějak podepíše...
 • Zimní dovolená, Silvestr na pronajaté chatě či chalupě je cenově dostupná téměř každému - Pronájem chaty a chalupy na Silvestra a v jiném období Pronájem chaty či chalupy v lokalitách, kde jsou dobré podmínky pro lyžování, je v zimě dražší než v letních měsících.   Například pronájem nové poloroubené luxusně zařízené chalupy v Krkonoších v Jablonc...
 • Češi šetří, chaty a chalupy k pronajmutí lákají. Nejvíc Šumava a Český ráj. - Čím dál větší počet Čechů se rozhoduje strávit dovolenou v tuzemsku. Největší zájem je přitom o chaty a chalupy k pronajmutí či jiné formy ubytování v jižních Čechách a na Šumavě, následuje Český ráj, Jizerské hory a Krkonoše. Vyplývá to ze statistik rezervačního ...
 • Zájem o chaty a chalupy k pronajmutí roste - Rekreace na chatě či chalupě k pronajmutí je mezi Čechy stále oblíbená, což potvrzují i realitní makléři. Mezi lidmi je stále mnoho těch, kteří touží po vlastní chalupě či chatě. Stále však přibývá lidí, kteří dávají přednost pronájmu chaty či chalupy před poř...

 

Specialista na pronájem a prodej chaty a chalupy a dalších rekreačních nemovitostí v České republice, Slovensku a jinde v EU. Chaty s bazénem, k rybaření, na Silvestra nebo na víkend. Levné i dražší, slevy na pobyty. S námi najdete to...

Pokračovat na Chaty a chalupy pronájem, prodej, výhodné ceny

Chaty a chalupy

   
Ubytovací systém Ubytovací systém
Potřebujete poradit,
rezervovat telefonicky?
731 450 075