Krkonoše, ubytování, dovolená, hory

Krkonoše jsou naše nejvyšší pohoří. V něm se nachází patnáct z dvaceti našich nejvyšších vrcholů. Rozprostírající se v severních Čechách, podél státní hranice s Polskem, na jehož území také zasahují.

 

Část pohoří, spadající pod okresy Jablonec na Nisou, Trutnov a Semily, byla vyhlášena národním parkem a organizací UNESCO byly Krkonoše vyhlášeny biosférickou rezervací.

 

Krkonoše jsou prameništěm významných řek, jako Labe, Malé Labe, Jizerka, Úpa a Mumlava.

 

 

Geomorfologie

 

Hřeben Krkonoš se táhne v délce 35 km od Královeckého sedla na východě k Novosvětskému sedlu na západě. Jednotlivé vrcholy jsou od sebe odděleny hlubokými dolinami a jejich vrcholové partie jsou ploché.

 

Oblast krkonošského masivu dělíme na , Krkonošské hřbety, rozsochy a Vrchlabskou vrchovinu.

 

Krkonošské hřbety jsou: 

-         Slezský hřbet východní (Sněžka, 1602 m),

-         Český hřbet východní (Luční hora, 1555 m,)

-         Slezský hřbet západní (Vysoké Kolo, 1509 m,) 

-         Český hřbet západní (Kotel, 1435 m.)

 

Krkonošské rozsochy jsou:

-        Stráženská rozsocha (Zadní planina, 1423 m) a Černohorská rozsocha(Liščí hora, 1363 m) v rámci Černohorské hornatiny

-        Růžohorská rozsocha (Růžová hora, 1396 m) a Maloúpská rozsocha(Lysečina, 1188 m) v rámci Růžohorské hornatiny

-        Vlčí hřbet (Vlčí hřeben, 1140 m),

-        Žalský hřbet (Mechovinec, 1081 m),

-        Rýchory (Dvorský les, 1036 m),

-        Vilémovská hornatina (Čertova hora, 1021 m).

 

Vrchlabskou vrchovinu tvoří:

-        Jánský hřbet,

-        Lánovská vrchovina.

 

 

Krkonoše v číslech

 

Celková rozloha Krkonošského masivu je 631 km2, z čehož 454 km2 připadá na Českou republiku, zbývajících 177 km2 na Polsko.

 

Nejnižší bod Krkonoš se nachází v nadmořské výšce 400 m, nejvyšší ve výšce 1602 m n.m.

 

Nejvyšším vrcholem je Sněžka (1602 m n.m.), ležící na státní hranici s Polskem.

 

Další významné vrcholy na našem území jsou Luční hora (1555 m), Studniční hora (1554 m), Vysoké Kolo (1509 m), Stříbrný hřbet (1490 m), Vysoká pláň (1490 m)- vrchol leží na území Polska, Violík (1472 m), Malý Šišák (1440 m), Kotel (1435 m), Stříbrné návrší (1433 m), Zadní planina (1423 m), Harrachovy kameny (1421 m), Mužské kameny (1417 m), Vrbatovo návrší (1416 m)Dívčí kameny (1413 m), Svorová hora (1411 m), Zlaté návrší (1411 m).

 

 

Podnebí a počasí

 

Co se týká podnebí, patří Krkonoše k našim nejdrsnějším pohořím. Podnebí krkonošských oblastí, které leží v nadmořské výšce přesahující 1400 m, lze přirovnat k podnebí grónského pobřeží. Krkonoše stojí na pomyslné křižovatce studeného proudění vzduchu od Severního moře a Atlantiku a to udává charakter podnebí i počasí.

 

Podnebí Krkonoš je tedy poměrně drsné a počasí velmi proměnlivé. Výrazná proměnlivost počasí v krátkých časových obdobích je dána častou výměnou vzdušných proudů různých vlastností. Častým jevem je inverze, kdy ve vyšších polohách je slunečné počasí, zatímco v údolích se drží silná mlha.

 

Krkonoše patří k nejchladnějším, ale hlavně největrnějším a srážkově nejbohatším oblastem v rámci střední Evropy. Zimy bývají velmi chladné a vlhké s dlouhodobou sněhovou pokrývkou. Jara jsou zde poměrně chladná. Léta jsou krátká a vlhká a podzim mírně chladný.

 

Nejvyšší úhrn srážek spadne na většině míst v srpnu, nejnižší na jaře, s minimem v březnu.

 

Četnost sněhových srážek závisí hlavně na poloze místa, kdy nejvíce dní v roce sněží na vrcholech a nejméně dní v podhůří. První sníh se objevuje ve vyšších polohách často už v říjnu či dokonce září, poslední sněhové srážky přichází v květnu, výjimečně i v červnu. Souvislá sněhová pokrývka se utváří zpravidla v listopadu.

 

Mocnost sněhové pokrývky se na jednotlivých místech výrazně liší. Důvodem je mj. vítr, který sfoukává sníh z rozlehlých plošin vrcholů do údolí, zářezů a karů. Vrcholové partie, které jsou nejvíce vystaveny větru, tak mohou mít i uprostřed zimy pouze pár centimetrů sněhu, zatímco jinde jsou několikametrové závěje.

 

Větry nejsilněji foukají během zimy, nejslabší jsou v průběhu léta. Bez významu nejsou ani lokální větry s denním chodem, které během dne foukají směrem k vrcholům a v noci v opačném směru, tedy směrem od vrcholů dolů.

 

Specifickým jevem krkonošského podnebí jsou tzv. anemoorografické systémy. Západní větry, které stoupají údolími otevřenými na západní stranu, se zužujícími se údolími nabírají na rychlosti, která se ještě více zvětšuje na otevřených pláních vrcholů. Za těmito pláněmi se pak vítr propadá do hlubokých karů. Zde pak dochází k silné turbulenci.

 

 

Příroda

 

V krkonošské přírodě se vyskytuje flóra a fauna čtyř vegetačních stupňů. Podhorský stupeň do nadmořské výšky 800 m je porostlý listnatými a smíšenými lesy. Horské pásmo končí v Krkonoších v nadmořské výšce 1200 m a převažují zde smrkové lesy, vyskytují se zde i horské louky. V navazujícím subalpinském pásmu najdeme kleč, rašeliniště a ledovcové kary. V nadmořské výšce 1450 m začíná alpínské pásmo s travnatou, lišejníkovou a kamenitou tundrou.

 

Z celkové rozlohy Krkonošského masivu 631 km2 bylo 548 km2 vyhlášeno národním parkem (Krkonošský národní park – KRNAP, na polském území Karkonoski Park Narodowy), jehož území je rozděleno do ochranných zón třech stupňů a ochranného pásma. Většina území KRNAP-u připadá na Krkonošské hřbety, rozsochy a Vrchlabskou vrchovinu a část ochranného pásma také na Krkonošské podhůří.

 

Na území národního parku se vyskytuje 57 druhů savců, 165 druhů ptáků a přes 1300 druhů kvetoucích rostlin. Nejcennější ekosystémy se nachází na náhorních plošinách subalpínského pásma. Druhově nejpestřejší flóru najdeme v ledovcových karech v tzv. krkonošských botanických zahrádkách.

 

 

Dovolená a volný čas, zajímavá místa

 

Protože většina území Krkonoš je součástí národního parku, doporučujeme všem turistům, aby se seznámili s návštěvním řádem NP a pravidly pohybu v přírodě. Např. na území I. ochranné zóny je zcela zakázáno vstupovat mimo značené cesty, v zimně i mimo tyčové značení!

 

Krkonoše jsou známé v první řadě atraktivními terény pro sjezdové a běžecké lyžování. „Krkonoše- lyžařský běžecký ráj“ – to je název společného projektu správy KRNAP-u, měst a obcí a skiareálů, kteří udržují asi 600 km běžeckých tras.

 

Mezi nejvýznamnější zimní střediska patří např.:

 

 • Špindlerův Mlýn s 23 km sjezdových tratí a 91 km běžeckých tratí
 • Rokytnice nad Jizerou s 22 km sjezdových tratí a 32 km běžeckých tratí
 • Černá Hora – Jánské Lázně s 11 km sjezdových tratí a 55 km běžeckých tratí
 • Pec pod Sněžkou s 11 km sjezdových tratí a17 km běžeckých tratí
 • Paseky nad Jizerou s 10 km sjezdových tratí a 30 km běžeckých tratí
 • Harrachov se 7 km sjezdových tratí a 108 km běžeckých tratí
 • Vrchlabí – Kněžický vrch se 7 km sjezdových tratí a 50 km běžeckých tratí
 • Černá Hora - Černý důl s 6,5 km sjezdových tratí a 10 km běžeckých tratí
 • Žacléř – Prkenný důl s 5 km sjezdových tratí a 29 km běžeckých tratí
 • Ski areál Herlíkovice a Bubákov, asi 3 km od města Vrchlabí s 12 km sjezdových tratí a 28 km běžeckých tratí

 

Krkonoše nabízí dobré terény také pro snowkiting. S ohledem na ochranu krkonošské přírody je třeba pro tento sport vyhledávat jen povolené lokality, mezi něž patří např.

 

 • louky v okolí Brádlerových bud
 • Medvědí boudy
 • Moravské boudy

 

Co se týká zimních sportů, správa Krkonošského národního parku pravidelně zveřejňuje také skialpinistické trasy.

 

Na vyhrazených lokalitách umožňuje správa národního parku také lezení na ledopádech (lezení na vodním ledu).

 

Pro milovníky paraglidingu je v Krkonoších k dispozici několik povolených lokalit vhodných jako startovní plocha. Jedná se o následující lokality:

 

 • Rokytnice nad Jizerou - úbočí Lysé hory
 • Špindlerův Mlýn – Medvědín
 • Špindlerův Mlýn -  Pláň
 • Harrachov - Čertova hora
 • Horní Mísečky - Mísečská pláň
 • Janské Lázně (Černý Důl) - Černá hora
 • Hořejší Vrchlabí - Žalý

Správa národního parku pak určí letové koridory a přistávací plochy.

 

Celoročně můžete zažít vy i vaše děti trochu adrenalinu na některé z bobových drah, a to:

 

 • ve Špindlerově Mlýně – Bedřichově - dlouhá 966 metrů, s celoročním provozem
 • v Harrachově – Nový Svět – dlouhá asi 1 km, s možností večerních jízd, dráha je osvětlena a má v celé délce vyhřívané koryto
 • v Peci pod Sněžkou – dlouhá asi 900 m (sjezd 700 m)

 

S příchodem jara si na své přijdou v Krkonoších také vodáci. Na území národního parku je možné sjíždět řeky Jizeru a Labe, samozřejmě na plavidlech bez motorového pohonu. Na jaře, kdy je dostatek vody, je Jizera vhodná také pro rafting. Kvůli ochraně vegetace je naloďování a přistávání povoleno jen na místech k tomu vyhrazených.

 

Krkonoše jsou hojně vyhledávány samozřejmě i milovníky pěší turistiky, pro které je připraveno zhruba 700 km značených vycházkových a naučných tras.

 

Pro cyklisty čeká v Krkonoších několik cyklotras. Připraveno je i 9 tzv. „dlouhých sjezdů“ z vrcholů, na které je možné se vyvézt lanovskou.

 

Vaše toulky krkonošskou přírodou vám zpestří výlet lanovkou. Některé lanové dráhy jsou v provozu celoročně a umožní vám krásné výhledy a usnadní vám poznávání krkonošských vrcholů pěšky i na kole, jak již bylo zmíněno. Můžete využít např. lanovky:

 

 • z Pece pod Sněžkou přes mezistanici na Růžové hoře na vrchol Sněžka
 • z Harrachova na Čertovu horu
 • z Herlíkovic na vrchol Žalý
 • z Jánských lázní na Černou horu
 • z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch
 • z Rokytnice nad do Horních domků k chatě Lovčenka
 • ze Špindlerova Mlýna (Svatý Petr) na vrchol Pláň (1196 m n.m.)
 • ze Špindlerova Mlýna na horu Medvědín
 • z Velké Úpy na Portášovy Boudy (1062 m n.m.)

 

Mezi přírodní zajímavosti nelze nezahrnout vodopády na krkonošských tocích, především:

 

 • Pančavský vodopád- zhruba 1km jižně od Labské boudy, vysoký 148 m
 • Horní Úpský vodopád - vysoký 120 m a Dolní Úpský vodopád
 • Mumlavský vodopád - asi 1km nad Harrachovem, vysoký zhruba 10 m, nejsilnější z krkonošských vodopádů co do objemu průtoku vody a šířky
 • Labský vodopád – zhruba 1 km od pramene Labe, vysoký 45 m

 

 

Výhledy na území Krkonoš, Podkrkonoší a Jizerských hor vám umožní rozhledny v Krkonoších a Podkrkonoší, např. :

 

 • rozhledna na Černé Hoře
 • rozhledna na Hnědém Vrchu
 • kamenná rozhledna s restaurací na vrcholu Žalý
 • rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda na Kořenovsku
 • rozhledna U borovice mezi Helkovicemi a Roprachticemi

 

V krkonošském regionu můžete navštívit některý ze zámků, např.:

 

 • v Horní Branné
 • v Jilemnici
 • ve Vrchlabí

 

 

Z technických zajímavostí se k návštěvě nabízí např.:

 

 • historický důl Kovárna v Obřím dole (podzemí Sněžky).
 • Roztocký mlýn - podkrkonošský vodní selský mlýn s třísetletou tradicí v Roztokách u Semil

 

Další zajímavosti a články

 • O původu slova „chalupa“ - O původu slova „chalupa“   Pokud chceme pátrat po původu výrazu „chalupa“, nepůjde to bez toho, aniž bychom se podívaly na závěry etymologů. Etymologie je lingvistický obor, který zkoumá původ a vývoj slov. K získání informací o tom, kdy se které slovo v jazyce objev...
 • S jarem 2013 přišly nižší ceny žádané při prodeji a hned poptávka vzrostla - S nižšími cenami chat a chalup, které i proti loňsku dále přes zimu klesly až o 10% se zvedla vlna zájmu o ně a prodeje jsou vyšší o 10-20% oproti minulému jaru. Poptávka se koncentruje do obvyklých rekreačních lokalit, ať už jde o střední a jižní Čechy, jižní Moravu, neb...
 • Jaká kamna na chalupu? - Kamna kachlová vs. krbová   Rozhodnout se mezi pořízením kachlových kamen, krbu nebo krbových kamen není zdaleka jen otázkou vkusu a estetického hlediska. Důležité aspekty, které je třeba vzít při volbě lokálního topidla v úvahu jsou specifika stavení, jako např. použitý...
 • Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí? - Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí?   Nářadí, které budete potřebovat k vyčištění komína, prodávají v železářstvích či hobby-marketech, samozřejmě u specializovaných firem a sehnat ho můžete i přes internet. Tisícikoruna by vám měla stačit.  ...
 • Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři. - Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři.   Vyhláška č. 91/2010 Sb. určuje pro majitele chat a chalup povinnosti ohledně revizí a čištění komínů, a to následovně.   Při uvedení nového komínu do provozu a při rekonstrukci či opravě komína musí b...
 • Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. - Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. Po dobu vaší nepřítomnosti hrozí vašemu domu, firmě, chalupě či chatě mnoho nebezpečí. Zvláště v případě sporadicky obývaných nemovitostí to může být skutečně problém. Během vaší nepřítomnosti se do dom...
 • Přenosná topidla - Přenosná topidla   Žádná celoročně navštěvovaná chalupa či chata se neobejde bez takových kamen, která dokáží interiér pořádně vytopit. Praktické je ale mít na chalupě či chatě také některé z přenosných topidel, abychom si mohli rychle zavlažit vzduch, než se poř...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III.  Nejlepší ochranou chalupy před vniknutím cizích osob je instalovat kromě bezpečnostních prvků znesnadňujících násilné proniknutí dovnitř chalupy také vhodný elektronický bezpečnostní systém. Takový systém může ...
 • Kdo dnes kupuje chaty a chalupy? - Zajímavý průzkum provedla Hypoteční banka. Z jí poskytnutých hypoték si udělala analýzu a identifikovala skupiny, které si dnes kupují rekreační nemovitosti. A zjistilazajímavá fakta. Totiž, že chaty a chalupy nejsou jen doménů důchodců. Dnešní kupující chat a chalup vypada...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II.   Zhruba v polovině případů vloupání do domů a chalup evidovaných policií dochází ke vniknutí cizích osob do objektu dveřmi. Chcete-li eliminovat riziko vloupání do domu, pak je třeba v první řadě zajistit vstupní d...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání   Riziko vloupání do jakéhokoli domu lze snížit především vhodným zabezpečením samotného domu a dále ošetřením chování a činností obyvatel domu. Pokud chceme riziko vloupání eliminovat, pak je třeba se zamyslet nad „...
 • Jak se bránit zlodějům - Jak se bránit zlodějům Podle policejních statistik představují vloupání do rekreačních objektů asi 4 % z celkové kriminality v České republice. To je asi o 0,5 % více, než v případě trvale obývaných objektů. Když vezmeme v úvahu, že v tomto podílu je zohledněna vešk...
 • Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? - Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? S jarem začíná rovněž sezóna chatařů a chalupářů a rovněž zájemců o pořízení tohoto typu nemovitosti. Pro její koupi existuje mnoho důvodů. My se na to nyní podíváme z ekonomického hlediska. Vyplatí se v současné dob...
 • Krimi zprávy: zlodějské statistiky - Krimi zprávy: zlodějské statistiky Protože chaty a chalupu jsou často na nějakou dobu opuštěné svými vlastníky, kteří trvale žijí a bydlí v jiném místě, lákají tyto objekty lapky a jiné živly, kteří se rádi přižuvují na dobrém bydle někoho jiného. Účelem článku ...
 • Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději - Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději Tak jako každý rok s jarem se do chat a chalup také navracejí zloději. I policie monitoruje chatařské, chalupářské a zahrádkářské osady a kolonie neboť lupiči začínají mít žně. A nekrade se jen "železný šrot", který je p...
 • Jednoduchý přístup k prodeji chaty a chalupy II. - Tímto článkem volně navazujeme na článek Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy Obvykle jednoduchým způsobem prodeje je prodej nemovitosti přes realitní kancelář. Pokud dobře zvolíte, nemusíte se již o nic starat a pouze děláte rozhodnutí a podepisujete. Je vša...
 • Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy. - Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy I. Zde popíšeme jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy přes realitní kancelář. Pokud chcete bezrealitky pak doporučujeme server www.vlastnici.cz. Těmito úskalími, která každý nákup nebo prodej chaty či chal...
 • Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží - Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží. S novelou zákona o odpadech, kterou nyní podepsal prezident Klaus se chatařům a chalupářům opět nepatrně prodraží jejich chata, apartmán a nebo chalupa. Po nedávném zvýšení daně z nem...
 • Rozsudek: pokud vlastníte chatu či chalupu, pak to není důvod k výpovědi z pronájmu bytu - Říjen 2011. Pok si pořídíte nebo vlastníte chatu či chalupu k rekreačním účelům, pak to nově podle rozsudku Nejvyššího soudu (NS) není důvodem pro výpověď z (pronájmu) nájmu bytu. V poslední době se totiž (podle Sdružení nájemníků ČR) začaly množit případy, kdy ...
 • Vývoj v prodejích chat a chalup v první polovině roku 2011 - Po prudkém propadu v zájmu o chaty a chalupy v posledních krizových letech se dá říci, že se v letošním prvním pololetí zájem stabilizoval. Nicméně ceny chat a chalup, klesaly o něco více než jiných typů nemovitostí, jako např. bytů a klesly v některých lokalitách i o v...
 • Koupi chaty a chalupy lze financovat hypotékou. - Jak na koupi chaty a chalupy pomocí hypotéky   Pokud si chcete pořídit chatu či chalupu, ale nemáte v hotovosti dostatek finančních prostředků, můžete si požádat o hypotéku. Hypotéky na rekreační objekty poskytují všechny významné banky. Získat ji však můžete pouze na p...
 • Pojištění chaty a chalupy a dalších objektů sloužících k individuální rekreaci - Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti lze sjednat i pro rekreační objekty, tedy chaty, chalupy, rekreační domky, včetně stavebních součástí.   V rámci pojištění chaty a chalupy a jiné rekreační nemovitosti je možné pojistit také vedlejší stavby na stejném poz...
 • Kolik lze vydělat pronájmem chaty či chalupy? - Částka, kterou pronájmem chaty a chalupy můžete vydělat, záleží na mnoha aspektech. Ale pro příklad, čtyřlůžkovou chatu ve standardu v Podkrkonoší je možné pronajmout za 800 až 900 korun na noc. Stejně velký objekt vybavený barevnou televizí, bazénem a garáží pro hosty v...
 • Chaty a chalupy ve Skandinávii lákají stále více Čechů - Jak je to s chatařením a chalupařením na severu Evropy? V posledních letech přibývá Čechů, kteří chtějí svoji dovolenou prožít „trochu jinak“ a vydávají se proto okusit jedinečnou atmosféru Skandinávie a jejích chat a chalup v místním stylu. Norsko, Švédsko, Dánsko a...
 • V počtu rekreačních objektů na obyvatele nás předčí Skandinávci. Zařiďte si dovolenou na chalupě tam. - Chataření či chalupaření považují Češi za ryze český fenomén. Co do vztahu Čechů ke svým druhým domovům, jak jsou chaty a chalupy nazývány, a činnostem s chatařením spojeným tomu tak skutečně je.   Co do počtu rekreačních objektů na obyvatele však nejsme první. Př...
 • Týdenní pronájem chaty, chalupy, domku v cizině lze pořídit za 10 tisíc korun - I v cizině může být pronájem chaty a nebo chalupy levný.. Ne každý chce svoji dovolenou trávit v hotelu nebo v kempu. Lidé stále více vyhledávají i o svých zahraničních dovolených skutečné soukromí, které jim může poskytnout pronajatý domek či vila u moře, chata, chalup...
 • Jak ochránit chatu či chalupu před myšmi? - Jak řešit návštěvu hlodavců na chatě a chalupě? Myši se do chat či chalup stěhují především za jídlem. Ačkoli jejich přirozenou potravou jsou zrna, přednost dávají potravě, která není určená pro ně, nejlépe tučným věcem jako jsou sýry a uzeniny, ale v podstatě se...
 • Pronájem chaty a nebo chalupy na týden, pořídí rodina i za 3 tisíce korun - Na chatu a nebo chalupu v Čechách za tři tisíce? Žádný problém! Dovolená na pronajaté chatě nebo chalupě je dobrým kompromisem mezi stanováním v kempu a pobytem v hotelu či penzionu. Týká se to jak ceny, tak komfortu. Zcela obvyklá cena, kterou za pronájem zaplatíte, pokud s...
 • Chaty a chalupy jsou mezi Čechy stále v kurzu. - S příchodem jara začíná v Čechách chatařská sezóna, která trvá až do podzimu. Také Velikonoce jsou u nás spíše zahájením chatařské sezóny, nežli křesťanskými svátky. Podle pátečních kolon na výpadovkách velkých měst a prázdných parkovišť na sídlištích by se...
 • Pronájem chaty či chalupy – levná varianta pro vaši dovolenou. - Pokud nechcete za dovolenou utratit zbytečně moc peněz, pouvažujte o pronájmu chaty a chalupy v tuzemsku i v zahraničí. Za týdenní pronájem chaty či chalupy vydá čtyřčlenná rodina dohromady tolik, kolik zaplatí za levný týdenní pobyt u moře jediná osoba.   Menší komfort v...
 • Chataření a chalupaření v Česku zůstává v rostoucí oblibě - Pro téměř čtyřicet procent ekonomicky aktivních Čechů je chata či chalupa synonymem pro volný víkend či dovolenou. Hned po Švédech jsou Češi druhým národem na světě v počtu chat na obyvatele. Každý pátý obytný dům slouží pro rekreační účely. A jak se zdá, navzdory ...
 • Nevyužitá chata či chalupa na sebe může vydělat pronájmem. - Trávení volného času na chatě či chalupě je stále v kurzu.   Češi jsou národem chatařů a chalupářů, to je všeobecně známo. Češi jsou dokonce druzí na světě v počtu chat na obyvatele, hned po Švédech. Chataření a chalupaření, jak se zdá, v Česku nevymizí.   ...
 • Čechy láká dovolená v tuzemsku na chatách a chalupách - Zájem Čechů strávit  svoji dovolenou v tuzemsku na chatě a nebo chalupě je patrný i v letošním roce 2011. Pokles zájmu o zahraniční výjezdy je ovlivněn především narůstajícími obavami ze snižování disponibilních příjmů rodiny při současném růstu životních náklad...
 • Interiér v „chalupářském či chatařském“ stylu - Slovo cottage jak se tomuto slovu říká světově, je anglického původu a v překladu znamená chata nebo chalupa. Ve spojení s interiérem tedy znamená chalupářský, venkovský. Interiér ve stylu chalupářském - cottage tedy vyzařuje uvolněnou atmosféru rekreace. Odráží se v ně...
 • Nejčastější problémy, které je potřeba po zimě na chatě či chalupě vyřešit. - Zima vždy napáchá na rekreačním objektu ať už chatě nebo chalupě nějaké škody, které je potřeba odstranit. Otázkou pak je, zda si s problémem poradíte sami, nebo zda bude lepší obrátit se na odborníka. Kutilství k chalupaření či chataření bezesporu patří, ale vždy do...
 • S příchodem jara začíná důkladná údržba chaty a chalupy. - Každý chatař či chalupář může potvrdit, že víkendy strávené na chatě či chalupě nejsou jen ve znamení odpočinku, ale také práce. Dvojnásob to platí zvláště s příchodem jara. Chatu či chalupu je potřeba připravit na další sezónu, ale hlavě uvést do pořádku po zim...
 • První návštěva chaty či chalupy po zimě. - První víkendy strávené na chatě či chalupě po skončení zimy jsou především ve znamení práce. Počítat s tím, že si během prvních jarních pobytů na chatě nebo chalupě hlavně odpočinete by bylo bláhové. Zima se vždy, zvláště na nepoužívaném objektu, nějak podepíše...
 • Zimní dovolená, Silvestr na pronajaté chatě či chalupě je cenově dostupná téměř každému - Pronájem chaty a chalupy na Silvestra a v jiném období Pronájem chaty či chalupy v lokalitách, kde jsou dobré podmínky pro lyžování, je v zimě dražší než v letních měsících.   Například pronájem nové poloroubené luxusně zařízené chalupy v Krkonoších v Jablonc...
 • Češi šetří, chaty a chalupy k pronajmutí lákají. Nejvíc Šumava a Český ráj. - Čím dál větší počet Čechů se rozhoduje strávit dovolenou v tuzemsku. Největší zájem je přitom o chaty a chalupy k pronajmutí či jiné formy ubytování v jižních Čechách a na Šumavě, následuje Český ráj, Jizerské hory a Krkonoše. Vyplývá to ze statistik rezervačního ...
 • Zájem o chaty a chalupy k pronajmutí roste - Rekreace na chatě či chalupě k pronajmutí je mezi Čechy stále oblíbená, což potvrzují i realitní makléři. Mezi lidmi je stále mnoho těch, kteří touží po vlastní chalupě či chatě. Stále však přibývá lidí, kteří dávají přednost pronájmu chaty či chalupy před poř...

 

Specialista na pronájem a prodej chaty a chalupy a dalších rekreačních nemovitostí v České republice, Slovensku a jinde v EU. Chaty s bazénem, k rybaření, na Silvestra nebo na víkend. Levné i dražší, slevy na pobyty. S námi najdete to...

Pokračovat na Chaty a chalupy pronájem, prodej, výhodné ceny

Chaty a chalupy

   
Ubytovací systém Ubytovací systém
Potřebujete poradit,
rezervovat telefonicky?
731 450 075