Zima vždy napáchá na rekreačním objektu ať už chatě nebo chalupě nějaké škody, které je potřeba odstranit. Otázkou pak je, zda si s problémem poradíte sami, nebo zda bude lepší obrátit se na odborníka. Kutilství k chalupaření či chataření bezesporu patří, ale vždy dobře zvažte, co ještě je ve vašich silách a co už ne. Co se finančního aspektu týče, ne vždy se vyplatí bojovat s problémem sám. Při opravách metodou pokus – omyl se můžete nakonec propracovat k vyšším nákladům za materiál, než kolik by vás stál odborný zásah profesionála.

 

Obecně platí, že je lepší vybírat si místní řemeslníky, než zvát na chalupu či chatu řemeslníky z města. Na řemeslníky z města se většinou déle čeká, mají vyšší ceny a navíc musíte platit i dopravu na místo.

 

Nejlépe uděláte, když se na místní řemeslníky poptáte v hospodě, tam získáte nejvíc informací a dozvíte se vše.

 

Něco jiného je, pokud potřebujete opravit škodu většího rozsahu. Pak stojí za to zvážit, zda se neobrátit raději na firmu se silným zázemím.

 

Které závady se můžete pokusit odstranit sami a jak si s nimi poradit?  Předkládáme vám výčet těch nejčastějších problémů, se kterými se chataři a chalupáři po zimě většinou potýkají.

 

 

 • Poškozené nebo ucpané okapy.

 

Po zimě jistě najdete okapy ucpané listím, nebo dokonce ohnuté od náporu sněhu. Aby do chalupy či chaty nezačalo zatékat, je třeba dát okapy do pořádku.

 

Nečistoty z okapových žlabů odstraňte malou lopatkou nebo drátěným kartáčem, z okapového svodu pomocí dlouhého drátu.

 

Ohnuté okapy zkuste sami narovnat, rukou nebo pomocí kleští. Pokud se vám to nepodaří anebo je poškození většího rozsahu, obraťte se na klempíře nebo na firmu, která opravuje střechy. Pokud bude nutné okapy vyměnit, počítejte s cenou od 500 do 1500 korun za pětimetrový žlab (vč. montáže). Cena se může výrazně lišit podle druhu použitého materiálu.

 

 

 • Nejdou otevřít okna nebo dveře.

 

Dřevěné rámy se mohou v zimním období vlivem zvýšené vlhkosti zkroutit, takže dveře či okna pak nejdou otevřít.

 

Nejlepší je vyčkat na teplejší počasí, dveře či okna pak mohou sami povolit. Pokud se tak nestane anebo nemáte možnost dostat se dovnitř jinými dveřmi, budete muset vzpříčené dveře otevřít silou. Pokud se vám podaří otevřít je tak, že zůstaly neporušeny, obruste a přelakujte rámy. Pokud kvůli pokřivení okna či dveře nedoléhají, můžete oblepit rámy gumovou nebo pěnovou samolepicí izolací. Musíte jen vybrat správnou tloušťku. Pokud zvolíte příliš tenkou, bude vám okny či dveřmi do místnosti táhnout. Pokud naopak bude izolační páska příliš silná, dveře či okna vůbec nedovřete. Izolaci na okna či dveře seženete v každém hobby marketu nebo v železářství. Prodávají se na metry anebo v balení např. po čtyřech metrech, jejichž cena se pohybuje od 20 do 100 korun.

 

 •  Rozbité okno.

 

Okno se přes zimu mohlo rozbít z různých důvodů. Okenní tabulka může prasknout např. i vlivem silnějších mrazů (tlak na rám, konstrukci), nebo jej může rozbít za silného větru spadená větev.

 

Pokud máte klasická okna, tedy s dřevěnými rámy, zvládnete opravu sami a na místě při příští návštěvě chaty či chalupy. Jen si okno pořádně přeměřte a ve sklenářství si nechejte uříznout nové sklo. Pro transport  sklo dobře zabalte (do bublinkové fólie nebo do vlnité lepenky), abyste jej cestou nerozbili. Na výměnu okenní tabule budete potřebovat ještě diamantovou pilku a tmel, který můžete pořídit v hobby marketu nebo přímo u sklenáře. Tmel vás vyjde  přibližně na 50 korun.

 

Při výměně musíte nejprve odstranit původní okenní tabuli. Sklo vyřízněte diamantovou pilkou a tmel odstraňte pomocí špachtle. Zasaďte nové sklo a upevněte jej pomocí tmelu, který pak nechejte dobře zaschnout.

 

Plastová okna nebo euro-okna musíte nechat opravit u sklenáře nebo u firmy, která tato okna vyrábí. Okno i s rámem vysaďte a odvezte ke sklenáři, kde vám vymění izolační dvojsklo či trojsklo. Za metr čtvereční zaplatíte zhruba 200 – 800 korun, podle tloušťky skla.

 

 • Plíseň.

 

Plíseň na zdech a na stěnách je po zimním vlhkém období častým jevem.

 

Plísně se zbavíte poměrně snadno, aplikací některého běžně dostupného dezinfekčního přípravku proti plísním, nejlépe ve spreji nebo s mechanickým rozprašovačem a s chlorem. Chlor zničí plíseň a vybělí stěny. Použít můžete např. Savo proti plísním. Jeho účinek je okamžitý a je běžně k dostání v drogeriích a supermarketech. Stojí kolem 80 korun. Další běžně dostupné přípravky jsou např. Fungispray Super, Larrin proti plísni, Stop Bakter , Bio Repel. 

 

Důležité je současně zbavit místnosti nechtěné vlhkosti dostatečným větráním, dobré je i zatopit. 

 

 • Ucpaný odpad.

 

Pokud neodtéká voda z umyvadla nebo z toalety, případně odtéká velmi špatně, bude ucpaný odpad.

 

Nejprve zkuste tento problém odstranit použitím gumového zvonu, případně běžně dostupných chemických přípravků na čištění odpadů. Seženete je v každé drogerii, i v supermarketu za cenu od 60 korun.

 

Na ucpanou toaletu zkuste použít silnější přípravek s obsahem hydroxidu (např. Krtek). Pořídit se dá za cenu od 60 korun a seženete jej v hobby marketu nebo v prodejně s barvami. Přípravek nasypte do toalety a pak jej zalijte horkou vodou. Při aplikaci buďte opatrní, jedná se o poměrně agresivní přípravek, jehož působení na nečistoty je provázeno bouřlivou reakcí, chraňte si obličej.

 

Pokud se vám nepodaří potrubí uvolnit chemickým čističem, budete muset použít tlakový čistič (ruční, mechanický nebo elektrický). Dá se sehnat v prodejnách nářadí, ale jedná se o nákladnější investici, od 2 tisíc korun. Pokud se vám tedy odpad neucpává pravidelně, je lepší si na tuto práci objednat instalatéra, který má veškeré potřebné vybavení.

 

 • Popraskaná omítka.

 

Každý stavební objekt si „sedá“ a v důsledku toho se mohou na zdech objevit praskliny. Pokud není porušena statika objektu, snadno si s tímto problémem můžete poradit sami.

 

Popraskanou omítku oklepejte a vzniklou mezeru ucpěte stavebním tmelem nebo sádrou. Jde o levnou záležitost, půl kila tmelu stojí kolem 60 korun a kilo sádry asi 12 korun. Obojí koupíte v hobby marketu nebo v prodejně barvy-laky.

 

Aplikace je snadná. Tmel nebo vodu rozmícháte podle návodu ve vodě a na zeď nanášíte špachtlí.

 

 • Oprýskaný lak nebo barva na dřevě.

 

Venkovní nátěry dřeva během zimy vždy utrpí nějakou újmu, lak či barva praská a do dřeva se pak dostává voda, která jej ničí. Nové venkovní nátěry by se na dřevo měli aplikovat po každé zimě.

 

Nejprve je nutno zbavit se původního nátěru. Starou barvu nebo lak dobře obruste burskou, drátěným kartáčem nebo smirkovým papírem. Obroušené místo zbavte prachu – omeťte ho a otřete. Pak aplikujte nový nátěr.

 

Dřevo lakujeme ve vícero vrstvách. Každý nátěr po zaschnutí nejdříve přebrousíme, než na něj aplikujeme další vrstvu laku. Jednotlivé nátěry tak na sebe lépe přilnou a také tím docílíme toho, že poslední vrstva bude hladká.

 

Také v případě nátěru barvou dáváme jednu vrstvu navíc, pokud dřevo hodně saje. Chcete-li dosáhnout zářivějšího účinku barvy, pak naneste nejprve bílý základový nátěr a teprve na něj vybranou barvu.

 

 • Uvolněná venkovní dlažba.

 

Pokud se před chalupou či chatou uvolnilo několik dlaždic, budete k vyspravení potřebovat písek, konev s vodou, případně smeták.

 

Nejprve vyjměte uvolněné dlaždice. Podklad zarovnejte pískem a na ně usaďte zpět dlaždice. Mezery mezi jednotlivými dlaždicemi vyplňte pískem. Můžete k tomu použít smeták (posypte pískem opravované místo a písek smetákem hrňte sem tam, až se dostane do všech spár, které zcela vyplní). Pak chodník pokropte vodou. Proud nesmí být silný, aby se písek ze spár nevyplavil. Voda splaví písek do mezer pod dlaždicemi. Dlažbu nechte uschnout a pak dlaždice ještě jednou posypte další vrstvou písku, aby se utěsnily uvolněné spáry.

 

Další zajímavosti a články

 • O původu slova „chalupa“ - O původu slova „chalupa“   Pokud chceme pátrat po původu výrazu „chalupa“, nepůjde to bez toho, aniž bychom se podívaly na závěry etymologů. Etymologie je lingvistický obor, který zkoumá původ a vývoj slov. K získání informací o tom, kdy se které slovo v jazyce...
 • S jarem 2013 přišly nižší ceny žádané při prodeji a hned poptávka vzrostla - S nižšími cenami chat a chalup, které i proti loňsku dále přes zimu klesly až o 10% se zvedla vlna zájmu o ně a prodeje jsou vyšší o 10-20% oproti minulému jaru. Poptávka se koncentruje do obvyklých rekreačních lokalit, ať už jde o střední a jižní Čechy, jižní Moravu,...
 • Jaká kamna na chalupu? - Kamna kachlová vs. krbová   Rozhodnout se mezi pořízením kachlových kamen, krbu nebo krbových kamen není zdaleka jen otázkou vkusu a estetického hlediska. Důležité aspekty, které je třeba vzít při volbě lokálního topidla v úvahu jsou specifika stavení, jako např....
 • Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí? - Jak si správně a jednoduše vyčistit komín svépomocí?   Nářadí, které budete potřebovat k vyčištění komína, prodávají v železářstvích či hobby-marketech, samozřejmě u specializovaných firem a sehnat ho můžete i přes internet. Tisícikoruna by vám měla...
 • Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři. - Revize komínů si musí nechat dělat i chataři a chalupáři.   Vyhláška č. 91/2010 Sb. určuje pro majitele chat a chalup povinnosti ohledně revizí a čištění komínů, a to následovně.   Při uvedení nového komínu do provozu a při rekonstrukci či opravě komína musí...
 • Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. - Pult centralizované ochrany zajistí dohled nad vaším domem. Po dobu vaší nepřítomnosti hrozí vašemu domu, firmě, chalupě či chatě mnoho nebezpečí. Zvláště v případě sporadicky obývaných nemovitostí to může být skutečně problém. Během vaší nepřítomnosti se do...
 • Přenosná topidla - Přenosná topidla   Žádná celoročně navštěvovaná chalupa či chata se neobejde bez takových kamen, která dokáží interiér pořádně vytopit. Praktické je ale mít na chalupě či chatě také některé z přenosných topidel, abychom si mohli rychle zavlažit vzduch, než se...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání III.  Nejlepší ochranou chalupy před vniknutím cizích osob je instalovat kromě bezpečnostních prvků znesnadňujících násilné proniknutí dovnitř chalupy také vhodný elektronický bezpečnostní systém. Takový systém může...
 • Kdo dnes kupuje chaty a chalupy? - Zajímavý průzkum provedla Hypoteční banka. Z jí poskytnutých hypoték si udělala analýzu a identifikovala skupiny, které si dnes kupují rekreační nemovitosti. A zjistilazajímavá fakta. Totiž, že chaty a chalupy nejsou jen doménů důchodců. Dnešní kupující chat a chalup...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II. - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání II.   Zhruba v polovině případů vloupání do domů a chalup evidovaných policií dochází ke vniknutí cizích osob do objektu dveřmi. Chcete-li eliminovat riziko vloupání do domu, pak je třeba v první řadě zajistit vstupní...
 • Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání - Zabezpečení domu, chaty či chalupy proti vloupání   Riziko vloupání do jakéhokoli domu lze snížit především vhodným zabezpečením samotného domu a dále ošetřením chování a činností obyvatel domu. Pokud chceme riziko vloupání eliminovat, pak je třeba se zamyslet nad...
 • Jak se bránit zlodějům - Jak se bránit zlodějům Podle policejních statistik představují vloupání do rekreačních objektů asi 4 % z celkové kriminality v České republice. To je asi o 0,5 % více, než v případě trvale obývaných objektů. Když vezmeme v úvahu, že v tomto podílu je zohledněna...
 • Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? - Je nyní vhodná doba ke koupi chalupy na investici? S jarem začíná rovněž sezóna chatařů a chalupářů a rovněž zájemců o pořízení tohoto typu nemovitosti. Pro její koupi existuje mnoho důvodů. My se na to nyní podíváme z ekonomického hlediska. Vyplatí se v současné...
 • Krimi zprávy: zlodějské statistiky - Krimi zprávy: zlodějské statistiky Protože chaty a chalupu jsou často na nějakou dobu opuštěné svými vlastníky, kteří trvale žijí a bydlí v jiném místě, lákají tyto objekty lapky a jiné živly, kteří se rádi přižuvují na dobrém bydle někoho jiného. Účelem článku...
 • Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději - Krimi zprávy: s jarem přicházejí také zloději Tak jako každý rok s jarem se do chat a chalup také navracejí zloději. I policie monitoruje chatařské, chalupářské a zahrádkářské osady a kolonie neboť lupiči začínají mít žně. A nekrade se jen "železný šrot", který je...
 • Jednoduchý přístup k prodeji chaty a chalupy II. - Tímto článkem volně navazujeme na článek Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy Obvykle jednoduchým způsobem prodeje je prodej nemovitosti přes realitní kancelář. Pokud dobře zvolíte, nemusíte se již o nic starat a pouze děláte rozhodnutí a podepisujete. Je...
 • Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy. - Jak postupovat při nákupu či prodeji chaty nebo chalupy I. Zde popíšeme jak postupovat při nákupu či prodeji chaty a chalupy přes realitní kancelář. Pokud chcete bezrealitky pak doporučujeme server www.vlastnici.cz. Těmito úskalími, která každý nákup nebo prodej chaty či...
 • Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží - Ježdění na chalupy, apartmány a další rekreační nemovitosti se opět trochu prodraží. S novelou zákona o odpadech, kterou nyní podepsal prezident Klaus se chatařům a chalupářům opět nepatrně prodraží jejich chata, apartmán a nebo chalupa. Po nedávném zvýšení daně z...
 • Rozsudek: pokud vlastníte chatu či chalupu, pak to není důvod k výpovědi z pronájmu bytu - Říjen 2011. Pok si pořídíte nebo vlastníte chatu či chalupu k rekreačním účelům, pak to nově podle rozsudku Nejvyššího soudu (NS) není důvodem pro výpověď z (pronájmu) nájmu bytu. V poslední době se totiž (podle Sdružení nájemníků ČR) začaly množit případy, kdy...
 • Vývoj v prodejích chat a chalup v první polovině roku 2011 - Po prudkém propadu v zájmu o chaty a chalupy v posledních krizových letech se dá říci, že se v letošním prvním pololetí zájem stabilizoval. Nicméně ceny chat a chalup, klesaly o něco více než jiných typů nemovitostí, jako např. bytů a klesly v některých lokalitách i o...
 • Koupi chaty a chalupy lze financovat hypotékou. - Jak na koupi chaty a chalupy pomocí hypotéky   Pokud si chcete pořídit chatu či chalupu, ale nemáte v hotovosti dostatek finančních prostředků, můžete si požádat o hypotéku. Hypotéky na rekreační objekty poskytují všechny významné banky. Získat ji však můžete pouze na...
 • Pojištění chaty a chalupy a dalších objektů sloužících k individuální rekreaci - Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti lze sjednat i pro rekreační objekty, tedy chaty, chalupy, rekreační domky, včetně stavebních součástí.   V rámci pojištění chaty a chalupy a jiné rekreační nemovitosti je možné pojistit také vedlejší stavby na stejném...
 • Kolik lze vydělat pronájmem chaty či chalupy? - Částka, kterou pronájmem chaty a chalupy můžete vydělat, záleží na mnoha aspektech. Ale pro příklad, čtyřlůžkovou chatu ve standardu v Podkrkonoší je možné pronajmout za 800 až 900 korun na noc. Stejně velký objekt vybavený barevnou televizí, bazénem a garáží pro hosty...
 • Chaty a chalupy ve Skandinávii lákají stále více Čechů - Jak je to s chatařením a chalupařením na severu Evropy? V posledních letech přibývá Čechů, kteří chtějí svoji dovolenou prožít „trochu jinak“ a vydávají se proto okusit jedinečnou atmosféru Skandinávie a jejích chat a chalup v místním stylu. Norsko, Švédsko, Dánsko...
 • V počtu rekreačních objektů na obyvatele nás předčí Skandinávci. Zařiďte si dovolenou na chalupě tam. - Chataření či chalupaření považují Češi za ryze český fenomén. Co do vztahu Čechů ke svým druhým domovům, jak jsou chaty a chalupy nazývány, a činnostem s chatařením spojeným tomu tak skutečně je.   Co do počtu rekreačních objektů na obyvatele však nejsme první....
 • Týdenní pronájem chaty, chalupy, domku v cizině lze pořídit za 10 tisíc korun - I v cizině může být pronájem chaty a nebo chalupy levný.. Ne každý chce svoji dovolenou trávit v hotelu nebo v kempu. Lidé stále více vyhledávají i o svých zahraničních dovolených skutečné soukromí, které jim může poskytnout pronajatý domek či vila u moře, chata,...
 • Jak ochránit chatu či chalupu před myšmi? - Jak řešit návštěvu hlodavců na chatě a chalupě? Myši se do chat či chalup stěhují především za jídlem. Ačkoli jejich přirozenou potravou jsou zrna, přednost dávají potravě, která není určená pro ně, nejlépe tučným věcem jako jsou sýry a uzeniny, ale v podstatě...
 • Pronájem chaty a nebo chalupy na týden, pořídí rodina i za 3 tisíce korun - Na chatu a nebo chalupu v Čechách za tři tisíce? Žádný problém! Dovolená na pronajaté chatě nebo chalupě je dobrým kompromisem mezi stanováním v kempu a pobytem v hotelu či penzionu. Týká se to jak ceny, tak komfortu. Zcela obvyklá cena, kterou za pronájem zaplatíte, pokud...
 • Chaty a chalupy jsou mezi Čechy stále v kurzu. - S příchodem jara začíná v Čechách chatařská sezóna, která trvá až do podzimu. Také Velikonoce jsou u nás spíše zahájením chatařské sezóny, nežli křesťanskými svátky. Podle pátečních kolon na výpadovkách velkých měst a prázdných parkovišť na sídlištích by...
 • Pronájem chaty či chalupy – levná varianta pro vaši dovolenou. - Pokud nechcete za dovolenou utratit zbytečně moc peněz, pouvažujte o pronájmu chaty a chalupy v tuzemsku i v zahraničí. Za týdenní pronájem chaty či chalupy vydá čtyřčlenná rodina dohromady tolik, kolik zaplatí za levný týdenní pobyt u moře jediná osoba.   Menší komfort...
 • Chataření a chalupaření v Česku zůstává v rostoucí oblibě - Pro téměř čtyřicet procent ekonomicky aktivních Čechů je chata či chalupa synonymem pro volný víkend či dovolenou. Hned po Švédech jsou Češi druhým národem na světě v počtu chat na obyvatele. Každý pátý obytný dům slouží pro rekreační účely. A jak se zdá, navzdory...
 • Nevyužitá chata či chalupa na sebe může vydělat pronájmem. - Trávení volného času na chatě či chalupě je stále v kurzu.   Češi jsou národem chatařů a chalupářů, to je všeobecně známo. Češi jsou dokonce druzí na světě v počtu chat na obyvatele, hned po Švédech. Chataření a chalupaření, jak se zdá, v Česku...
 • Čechy láká dovolená v tuzemsku na chatách a chalupách - Zájem Čechů strávit  svoji dovolenou v tuzemsku na chatě a nebo chalupě je patrný i v letošním roce 2011. Pokles zájmu o zahraniční výjezdy je ovlivněn především narůstajícími obavami ze snižování disponibilních příjmů rodiny při současném růstu životních...
 • Interiér v „chalupářském či chatařském“ stylu - Slovo cottage jak se tomuto slovu říká světově, je anglického původu a v překladu znamená chata nebo chalupa. Ve spojení s interiérem tedy znamená chalupářský, venkovský. Interiér ve stylu chalupářském - cottage tedy vyzařuje uvolněnou atmosféru rekreace. Odráží se...
 • Nejčastější problémy, které je potřeba po zimě na chatě či chalupě vyřešit. - Zima vždy napáchá na rekreačním objektu ať už chatě nebo chalupě nějaké škody, které je potřeba odstranit. Otázkou pak je, zda si s problémem poradíte sami, nebo zda bude lepší obrátit se na odborníka. Kutilství k chalupaření či chataření bezesporu patří, ale vždy...
 • S příchodem jara začíná důkladná údržba chaty a chalupy. - Každý chatař či chalupář může potvrdit, že víkendy strávené na chatě či chalupě nejsou jen ve znamení odpočinku, ale také práce. Dvojnásob to platí zvláště s příchodem jara. Chatu či chalupu je potřeba připravit na další sezónu, ale hlavě uvést do pořádku po...
 • První návštěva chaty či chalupy po zimě. - První víkendy strávené na chatě či chalupě po skončení zimy jsou především ve znamení práce. Počítat s tím, že si během prvních jarních pobytů na chatě nebo chalupě hlavně odpočinete by bylo bláhové. Zima se vždy, zvláště na nepoužívaném objektu, nějak...
 • Zimní dovolená, Silvestr na pronajaté chatě či chalupě je cenově dostupná téměř každému - Pronájem chaty a chalupy na Silvestra a v jiném období Pronájem chaty či chalupy v lokalitách, kde jsou dobré podmínky pro lyžování, je v zimě dražší než v letních měsících.   Například pronájem nové poloroubené luxusně zařízené chalupy v Krkonoších v...
 • Češi šetří, chaty a chalupy k pronajmutí lákají. Nejvíc Šumava a Český ráj. - Čím dál větší počet Čechů se rozhoduje strávit dovolenou v tuzemsku. Největší zájem je přitom o chaty a chalupy k pronajmutí či jiné formy ubytování v jižních Čechách a na Šumavě, následuje Český ráj, Jizerské hory a Krkonoše. Vyplývá to ze statistik rezervačního...
 • Zájem o chaty a chalupy k pronajmutí roste - Rekreace na chatě či chalupě k pronajmutí je mezi Čechy stále oblíbená, což potvrzují i realitní makléři. Mezi lidmi je stále mnoho těch, kteří touží po vlastní chalupě či chatě. Stále však přibývá lidí, kteří dávají přednost pronájmu chaty či chalupy před...

 

Specialista na pronájem a prodej chaty a chalupy a dalších rekreačních nemovitostí v České republice, Slovensku a jinde v EU. Chaty s bazénem, k rybaření, na Silvestra nebo na víkend. Levné i dražší, slevy na pobyty. S námi najdete to...

Pokračovat na Chaty a chalupy pronájem, prodej, výhodné ceny

Chaty a chalupy

   
Ubytovací systém Ubytovací systém
Potřebujete poradit,
rezervovat telefonicky?
731 450 075